БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Фіалкові (Violaceae)

Переважно трав’яні рослини, але в тропічних і субтропічних країнах є також кущі й невеликі дерева. Листки чергові, рідше супротивні, частіше з прилистками.

Квітки маточково-тичинкові, правильні або зигоморфні, з п’ятичлен- ною чашечкою і з п’ятьма вільними пелюстками; п’ять тичинок чергуються з пелюстками. Маточка утворена трьома (або двома чи п’ятьма) цілком зрослими плодолистками, зав’язь верхня одногнізда із численними пристінно розміщеними насіннєвими зачатками, стовпчик один з приймочками різної будови. Формула квітки - *↑K5C5A5G(2-5). Плід - коробочка або ягода.

Рис. 122 Фіалка болотна

Об’єднує 29 родів і близько 900 видів, широко розповсюджених по всій земній кулі, особливо в тропічних і субтропічних областях. У флорі України ця родина представлена лише видами найбільшого (450 видів) роду Фіалка (Viola). Це невеликі трав’яні рослини, однак у країнах Західного Середземномор’я та Північній Америці є чагарникові форми. В Україні відомо 41 вид цього роду.

Фіалка багнова (Viola uliginosa Bess.). Багаторічна трав’яна рослина, заввишки 5-25 см; гелофіт, ентомофіл, автохор, мірмекохор.

Листки черешкові (черешки завдовжки до 15 мм); листкові пластинки серцеподібно- яйцеподібні, по краю пилчасто-зубчасті, голі. Прилистки майже до середини зрослі між собою і черешком, яйцеподібні або яйцеподібно- ланцетні. Квітки поодинокі, крупні, діаметром 20-30 см, без запаху. Пелюстки фіолетові. Цвіте в квітні-травні. Розмножується насінням.

Зростає на болотах і заболочених місцях. Поширена на Поліссі, зрідка - в Закарпатті, Лівобережному Лісостепу. Рослина декоративна.

Фіалка болотна (Viola palustris L.). Багаторічна трав’яна рослина, заввишки 5-15 см; гелофіт, ентомофіл, автохор, мірмекохор (рис. 122). Листки ниркоподібні, голі, блискучі, зібрані в прикореневу розетку; прилистки яйцеподібні. Квітки поодинокі, діаметром 8-12 см. Пелюстки лілово-фіолетові. Шпорка завдовжки до 1 мм. Цвіте в квітні-червні. Плід - коробочка. Розмножується насінням та кореневищами.

Зростає на болотах і торф’янистих луках, в заболочених лісах. Поширена в Карпатах, на Поліссі, в Лісостепу і зрідка у Степу.