БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Відділ Покритонасінні (Magnoliophyta)

Покритонасінні налічують близько 250 тис. видів рослин і поділяються на два класи: двосім’ядольні та односім’ядольні.

Клас Магноліопсиди, Двосім’ядольні (Magnoliopsida, Dicotyledones)

Виділяють такі підкласи двосім’ядольних: Магноліїліди, Ранункуліди, Каріофіхіди, Гамамелідіди, Діленіїди, Ризиди, Ламіїди, Айстеріди.

До цього класу належать рослини, що мають такі ознаки: зародок насінини з двома сім’ядолями, іноді з однією, рідко з трьома-чотирма. Сім’ядолі латеральні (мають бічне розташування), у кожній з них - по три провідних пучки. Коренева система стрижнева, яка формується у зв’язку з тим, що первинний (зародковий) корінець розвивається в головний корінь. Листки з чітко вираженим черешком, різноманітної будови: часто бувають

розсіченими і складними, можуть мати піхви й прилистки, яких, як правило, два. Жилкування пірчастосітчасте або пальчастосітчасте (рідше дугоподібне або паралельне). Провідна система стебла з одного кільця провідних пучків, як правило, з камбієм. У флоемі є паренхіма. Кора і серцевина стебла оптимально диференційовані. Квітки найчастіше п’яти- або чотириколові, п’яти-, чотиричленні, і лише в деяких (переважно примітивних) - тричленні.

Двосім’ядольні представлені великою різноманітністю форм дерев’янистих і трав’яних рослин і зростають у різних екологічних умовах. Клас об’єднує вісім підкласів, 429 родин, близько 10 000 родів і понад 190000 видів.