БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

ІХ. ВИЩІ СПОРОВІ РОСЛИНИ

Клас Хвощевидні (Equisetopsida)

Клас представленийдвома порядками: викопні каламітові (Calamitalєs) і сучасні хвощеві (Equisєtalєs). Порядок хвощеві представлений однією родиною хвощеві (БдиІБеІасеае) з одним сучасним родом хвощ (Equisєtum), що налічує близько 30 видів. В Україні росте 9 видів хвощів. До водних і водно-болотних рослин належать хвощ болотний і хвощ річковий.

Рис. 98. Хвощ річковий

Хвощ річковий (Equisetum fluviatile) - трав’яниста, кореневищна рослина заввишки 30-150 см (рис. 98). Синонімами латинських назв хвоща річкового є: Е. limosum і Е. hєlєocharis.

Стебла прості або галузисті, гладенькі, завтовшки до 8 мм, з 9-30 злегка опуклими реберцями, з широкою центральною порожниною. Піхви, що утворені зрослими листками, притиснуті до стебла, блискучі, нижні - чорні, зближені, верхні - зелені, віддалені. Зубці трикутно- шилоподібні, чорні, з вузькою білою облямівкою.

Росте хвощ річковий на болотах з м’якою водою, по берегах ставків, озер, річок, на мілководді і глибше. Спороношення відбувається в червні -серпні.

Пагони хвоща річкового є дуже добрим кормом для ондатр, бобрів, качок. Ондатри роблять великі запаси цієї рослини на зиму.

Хвощ болотний (E. palustre) - багаторічна трав’яна рослина (рис. 99) заввишки 15-50 см, стебло завтовшки до 3 мм, часто галузисті, з 4-12 дуже опуклими реберцями, із вузькою центральною порожниною, шорсткі. Піхви циліндричні, вгорі лійкоподібні, зелені. Зубці трикутно-ланцетні, гострі, зовні чорно-коричневі, із широкою білою облямівкою. Росте на болотах, заболочених луках, по краю ставків, озер і річок. Спори дозрівають у червні - липні.

Рис. 99. Хвощ болотний

Рослина отруйна для рогатої худоби і коней. Отруєння хвощем болотним часто є причиною загибелі тварин. Свіжі рослини худоба на пасовищі зазвичай не поїдає. Сіно з домішками великої кількості хвоща болотного є причиною захворювання на еквізетоз, більш відомого під назвою «шатун» або «п’яна хвороба». Рослини можуть поїдатися бобрами.