БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

VІІІ. ОСНОВИ МОРФОЛОГІЇ І АНАТОМІЇ РОСЛИН

Морфологія і анатомія кореня

Зони кореня

У даному разі варто звернути увагу на те, що в процесі формування кореневої системи корінці проростків зазнають помітних змін. У молодих проростків рослин корінець диференціюється на ряд морфогенетичних зон. Якщо користуватись лупою або мікроскопом, то можна помітити, що кінчик кореня покриває кореневий чохлик. За умов проникнення в ґрунт зовнішні клітини його ослизнюються і злущуються, а на місці відмираючих
з’являються нові. Вони відновлюються завдяки специфічній твірній тканині - каліптрогену, який знаходиться біля кореневого чохлика.

Рис. 56. Поздовжній розріз кінчика кореня: А - зона всмоктування; Б - зонаросту;

В - зона поділу; а - дерматоген, б - периблема, в - плерома;

Г - кореневий чохлик, е – каліптроген

Під кореневим чохликом розміщений конус наростання, або зона поділу клітин (рис. 56) завдовжки 2-3 мм. Її становлять живі клітини зі значним запасом поживних речовин і генетичної інформації. У зоні поділу виділяються такі шари клітин (гістогенів): 1) дерматоген, 2) периблема, 3) плером.

Зона росту - завдовжки 3-5 мм. Тут клітини видовжуються і набувають певної форми й розміру, завдяки чому відбувається наростання кореня.

Вище знаходиться зона кореневих волосків, або всмоктування. Тут у наростаючій частині постійно формуються нові кореневі волоски і завжди містяться на певній відстані від верхівки корінця. На протилежному кінці зони кореневі волоски, поглинувши воду і розчинені мінеральні солі з ґрунту, відмирають.

Кореневий волосок - це виріст зовнішньої оболонки клітини епіблеми.

Вище розміщена зона бічних коренів, або галуження. Від головного кореня ендогенно розвиваються бічні корені. Функція цієї зони - укорінення й закріплення рослини в ґрунті, а також збільшення поглинаючої поверхні живлення органом.