ЕКОЛОГІЧНА БІОХІМІЯ - Навчальний посібник - В. М. Ісаєнко 2005

Розділ 4. ЕКОЛОГО-БІОХІМІЧНІ ВЗАЄМОДІЇ РОСЛИН І ТВАРИН

Вплив на тварин речовин, які продукуються та виділяються рослинами, має істотне значення для формування екологічних зв’язків, насамперед трофічних. Особливо слід відзначити взаємозв’язки, що забезпечують харчову поведінку й розвиток тварин.

Рослини домінують у природі, незважаючи на здатність тварин завдавати їм значної шкоди. Це відбувається внаслідок того, що всі рослини проявляють токсичні та репелентні властивості стосовно тварин. Водночас здатність до вибіркового подолання захисних систем рослин комахами та травоїдними тваринами дозволяє їм використовувати рослинну їжу.

Захист рослин від тварин відбувається за рахунок як фізичних, так і хімічних факторів. До фізичних пристосувань рослин від поїдання належать жорсткий епідерміс, шпильки, жалючі волоски тощо. У злакових, наприклад, спостерігаються також прилягання до землі та вегетативне розмноження під землею. Надзвичайно важливою є біохімічна система захисту рослин у вигляді різноманітних токсинів речовин для «залякування».

Токсичність хімічних сполук залежить від отриманої дози, віку та стану здоров’я тварин, способу надходження його до організму чи виведення тощо. Отруєння тварин рослинним токсином залежить від того, чи здатні вони до детоксикації невеликих кількостей токсину. Так, наприклад, стероїдний алкалоїд соланін наявний в усіх видах картоплі, але в кількості, яка рідко небезпечна при п використанні в їжу. Отруєння соланіном можливе тільки за його надмірно високого накопичення в тих бульбах картоплі, які містилися на поверхні ґрунту, що призвело до їх «позеленіння».

Один із способів захисту рослин від тварин — це виділення летких сполук, які для комах і травоїдних тварин мають їдкий, неприємний запах. Попереджувальним сигналом є також гіркий смак, який мають більшість алкалоїдів і сапонінів, що утворюються рослинами. Багато інших речовин рослин теж мають гіркий смак — сік цикорію або кульбаби, які містять гіркі токсини, тритерпеноїд кукурбитацин у гарбузових, який відлякує комах, тощо.

Ще один спосіб попередження — візуальний, коли токсини відкладаються на поверхні листка або іншого органа рослин. Виділення смоли з кори та плодів теж є однією з ознак хімічного захисту. Яскраве забарвлення плодів (наприклад, у беладони Atropa belladonna темно-пурпурне), з одного боку, попереджає травоїдних ссавців про можливість отруєння алкалоїдами, які містяться в цих плодах, а з іншого — слугує харчовою приманкою для нечутливих до цих токсинів птахів, які потім поширюють насіння цієї рослини.