ЗООЛОГІЯ БЕЗХРЕБЕТНИХ - Г. Й. Щербак - 2008

ЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ПІДЦАРСТВО СПРАВЖНІ БАГАТОКЛІТИННІ (EUMETAZOA)

РОЗДІЛ ТРИШАРОВІ (TRIPLOBLASTICA), або БІЛАТЕРАЛЬНІ (BILATERIA) ТВАРИНИ

ПІДРОЗДІЛ ЛИНЯЮЧІ (ECDYSOZOA)

ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ (ARTHROPODA)

ПІДТИП ХЕЛІЦЕРОВІ (CHELICERATA)

НАДКЛАС ПАВУКОПОДІБНІ (ARACHNIDА)

КЛАС КОСАРИКИ (OPILIONES)

Як і псевдоскорпіони, косарики - дуже поширена від тропічних до полярних районів Землі група павукоподібних. Вони зустрічаються в найрізноманітніших біотопах - від вологих лісів до сухих степів і пустель, деякі живуть високо в горах на межі вічних снігів. Косарики є звичайними мешканцями великих міст.

Відомо понад 3,6 тис. видів, але у природі їх, безумовно, значно більше. В Україні косарики вивчені слабо, знайдено 42 види, серед них найпоширеніші - Opilio parietinus та Phalangium opilio (рис. 300). Забарвлення косариків частіше сірувате, буре або чорне, але є й гарно забарвлені види.

Рис. 300. Косарик Phalangium opilio (з Ланге)

Будова. Невелике за розміром (1-10 мм, зрідка до 2 см) тіло косарика складається з головогрудей і посегментованого черевця, у багатьох видів терпіти черевця зливаються з головогрудним щитом в один загальний спинний щит.

Хеліцери з клішнею, короткі, за винятком видів, які живляться наземними м'якунами. В останніх хеліцери бувають довшими, ніж тіло. Педипальпи або невеликі, щупальцеподібні, або більш масивні, з кігтем на кінці та шипами на члениках. На основних члениках педипальп і передніх ніг є жувальні лопаті. Членики ніг зазвичай дуже довгі, їхні лапки вторинно почленовані й можуть мати до 100 члеників. Вони легко обвиваються навколо стеблин трави й міцно утримують на них косарика. Ноги легко відриваються й, відокремлені від тіла, деякий час конвульсивно скорочуються, ніби "косять", через що, за однією з версій, ці тварини й отримали свою назву. Є й інше тлумачення: косарики з'являються в найбільшій кількості під час сінокосів.

Як і більшість павукоподібних, косарики - хижаки, живляться найчастіше дрібними комахами, деякі види - дрібними м'якунами, проте досить багато видів поїдають тваринну й рослинну їжу, що розкладається. Вони ковтають не лише рідку їжу, але й тверді частинки.

Дихають косарики за допомогою добре розвинених, як і в сольпуг, трахей.

Розмноження. Самки мають яйцеклад, а самці - трубчастий копулятивний орган, для них характерна справжня копуляція. Самки за допомогою яйцекладу відкладають запліднені яйця у ґрунт, вологий мох, листяний опад тощо. Яйця вкриваються клейкими виділеннями. Деякі косарики розвиваються з елементами метаморфозу: їхня молодь дуже відрізняється від дорослих.