ЗООЛОГІЯ БЕЗХРЕБЕТНИХ - Г. Й. Щербак - 2008

ЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ПІДЦАРСТВО СПРАВЖНІ БАГАТОКЛІТИННІ (EUMETAZOA)

РОЗДІЛ ТРИШАРОВІ (TRIPLOBLASTICA), або БІЛАТЕРАЛЬНІ (BILATERIA) ТВАРИНИ

ПІДРОЗДІЛ ЛИНЯЮЧІ (ECDYSOZOA)

ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ (ARTHROPODA)

ПІДТИП ХЕЛІЦЕРОВІ (CHELICERATA)

Різноманітна група членистоногих, які здебільшого населяють суходіл, і лише близько 5 % видів - мешканці прісних водойм або морів.

Характерними ознаками цього підтипу є, як правило, поділ тіла на дві тагми: голоеогруди (просома) і черевце (опістосома) та наявність на головогрудях шести пар одногіллястих кінцівок, перша з них - хеліцери (звідки й походить назва підтипу), які здебільшого закінчуються клішнею. Друга пара - педипальпи, або ногощупальця. Останні чотири пари кінцівок, як правило, слугують для ходи (ходильні ноги). У більшості хеліцерових на черевці кінцівки не розвинені, а якщо вони є, то видозмінені й виконують дихальну, статеву або інші функції.

Для травної системи більшості хеліцерових характерна наявність парних залозистих виростів кишечнику - печінки. Органи виділення - коксальні залози (видозмінені целомодукти); у сухопутних хеліцерат є ще мальпігіеві судини ентодермального походження. Органи дихання у водних хеліцерат представлені зябрами на черевних ніжках, а в сухопутних - легенями й трахеями. Характерною особливістю будови головного мозку хеліцерових порівняно з іншими членистоногими є відсутність дейтоцеребрума.

До складу підтипу включають три надкласи.