СПЕЦІАЛЬНА ІХТІОЛОГІЯ - Р. С. Пентилюк - 2011

3. КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES)

3.2. Підклас Променепері риби (Actinipterygii)

3.2.9. Надряд Батрахоїдні (Batrachomorpha)

Надряд батрахоїдних охоплює риб, що мають коротке і широке тіло, з широколобою великою головою. Дуже характерні для них широко розсунені черевні плавники, що містять мале число променів. Спинний і анальний плавники супротивні (один над іншим), хвостовий плавник округлий або усічений, з малим числом променів. До батрахоїдних риб відносяться ряди пегасоподібних (не рідко і до перкоїдних), батрахоподібні, присоскоподібні і вудильщикоподібні.

Ряд Пегасоподібні (Pegasiformes)

Ці невеликі дивовижні риби, що мимоволі заставляють пригадати про коника-горбоконика, не перевищують в довжину 18 см і представлені однієї родиною Пегасові (Pegasidae), поширеним в тропічних прибережних водах Індійського океану і західної частини Тихого від Східної Африки та Японії і Південно-східної Австралії. Подібно до морських лисичок або морських голок, вони одягнені в панцир з крупних кісткових пластинок, жорстко сполучених на тулубовій частині сильно сплощення і рухливо — на хвостовій частині тіла. Крихітний беззубий висувний рот розташовується у них знизу на сильно витягнутому і сильно сплощенні рилі. Вузькі зяброві отвори відкриваються перед підставою великих і широких грудних плавників, які підтримуються променями, що не гнуться. Якраз із-за своїх грудних плавників ці риби і отримали свою назву, оскільки нагадали Ліннею — авторові родової назви Pegasus — крила міфічного коня Пегаса. Колючий спинний плавник відсутній. М'який спинний і анальний плавники невеликі, черевні ззаду грудних, кожен з однією колючкою і 1-3 м'якими променями. У багатьох країнах Південно- східної Азії засушені пегаси складають предмет торгівлі і розкуповуються жителями глибинних районів як амулети або чудасії. Біологія майже не відома. За деякими спостереженнями, пегаси здатні легко ковзати по поверхні води, розпрямивши свої грудні плавники. Родина пегасових містить всього один рід Пегаси (Pegasus) і 5 видів, з яких найбільш відомі куцохвостий (Pegasus volitans) і довгохвостий пегаси (Pegasus natans).

Ряд Жабоподібні (Batrachoidiformes)

Об'єднує близько 50 видів з однієї родини жабоподібних, або батрахових (Batrachoididae). Відомі з міоцену. Походження цієї групи до кінця не зрозуміле. Можливо, вони відокремилися від ранніх перкоїдних. Мешкають в Атлантичному, Індійському і Тихому океанах на мулистому або піщаному дні, інколи зариваючись в нього. Харчуються молюсками і ракоподібними. У риб-жаб і риб-мічманів, що входять до цієї родини, велика, плеската голова і товсте голе тіло, перехідне з боків в хвіст сплощення. Довжина 20-35 см. Це малорухливі риби, що живуть серед каменів і водоростей. На тілі риб-мічманів є декілька сотень зібраних в подовжні ряди органів, що світяться. Деякі риби-жаби володіють отруйним шипом і представляють серйозну небезпеку для купальщиків. Шип спинного плавника і зябрових кришок порожнистий усередині і схожі по будові з отруйними зубами змій. Багато жабоподібних видають дзижчання або бурчання, а звичайна риба-жаба (Opsanus tau) реве, як корабельна сирена, з потужністю понад 100 децибел.