СПЕЦІАЛЬНА ІХТІОЛОГІЯ - Р. С. Пентилюк - 2011

3. КЛАС КІСТКОВІ РИБИ (OSTEICHTHYES)

3.2. Підклас Променепері риби (Actinipterygii)

3.2.3. Надряд Араваноїдні (Osteoglossomorpha)

Надряд включає два ряди прісноводих риб - ряд араваноподібних і ряд клюворилоподібних. Характерні для них абдомінальне (у середній частині черева) положення черевних плавників (окрім одного лише Pantodon), супротивне розташування спинного і анального плавників (окрім тих, що мають вугроподібне тіло гімнархових риб і довгохвостих, стислих з боків нотоптерових риб), низько посаджені грудні плавники, архаїчні риси в будові черепа. Це древня група, що безпосередньо примикає до клюпеоідних і включалася раніше в їх склад.

Ряд Араваноподібні (Osteoglossiformes)

Ряд включає підряди араваноподібних і нотоптероподібних риб. До араваноподібних (Osteoglossoidei) відносяться дві родини: араванових і метеликових, таких, що містять всього 6 видів риб, що мешкають в тропічній Африці, на Суматрі і Борнео, в Австралії і Бразилії. Серед них є як крихітні, всього 10-12 см довжини, представники (риба-метелик), так і гігантська арапайма, що досягає довжини близько 5 м.

Підряд нотоптероподібні (Notopteroidei) містить родини лунооких риб (Hyodontidae), що мешкають в річках США і Південної Канади, і нотоптерових риб (Notopteridae), що живуть у водах Південної Азії і Африки. Деякі особливості будови черепа зближують цих риб з клюворилоподібних (Mormyriformes).

Ряд Дзьоборилоподібні (Mormyriformes)

Дзьоборилоподібні - один з особливо чітко відмежованих за своїми ознаками рядів. Риби, що належать до нього, характеризуються зазвичай невеликими або погано розвиненими очима і в багатьох видів дзьобоподібним подовженим рилом; товстою, гладкою, своєрідно влаштованою слизистою шкірою на голові; наявністю електричних органів в нижній частині хвостової області; незвичайним розвитком мозочка; наявністю на голові і на тулубі особливих чутливих нервових клітин. Особливо вражаюча велика величина головного мозку, вага якого досягає в деяких дзьоборилів 1/50—1/80 ваги тіла; це значно більше, чим у всіх інших нижчих хребетних, і порівняно з відношенням у птиць і ссавців. Збільшення мозку викликане незвичайним розвитком мозочка, що прикриває зверху всі останні відділи мозку. Мозочок містить нервові центри, пов'язані з мускулатурою, і, ймовірно, така гіпертрофія його пов'язана з розвитком в м'язах хвостової частини тіла своєрідних електричних органів. Електричні органи дзьоборилів не є потужними батареями для здобуття сильних електричних розрядів з метою нападу на видобуток або захисного удару по ворогові, як це має місце в електричних скатів, у електричних сомів і електричних угрів. У них ці органи мікровольтажу, що забезпечують безперервний потік імпульсів різної частоти. Частота розрядів мала, поки риба спокійна, але миттєво підвищується до 80-90 імпульсів в хвилину, якщо риба стривожиться. Будь-яке стороннє електропровідне тіло, що виявилося в межах створюваного дзьоборилом електромагнітного поля, будь це риба, харчовий об'єкт або ворог, викликає порушення поля і негайну реакцію риби. Сприйняття порушень електромагнітного поля забезпечується, ймовірно, за допомогою наявних в шкірі дзьоборилоподібних риб нервовозалозних кліток, так званих «морміромастів». Таким чином, електричні органи клюворилоподібних є досконалою радарною системою, що дозволяє цим рибам чудово орієнтуватися без допомоги зору в надзвичайно каламутною, до повної неможливості бачити, воді на місцях звичайного їх проживання. Дзьоборилоподібні риби живуть в Африці, в повільно поточних мулистих каламутних водах річок, озер і боліт. Ряд дзьоборилоподібні містить дві родині - дзьоборилих і гімнархових риб.