БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Вириницеві (Callitrichaceae)

Однорічні дрібні водні або болотні рослини з тонкими, здебільшого розгалуженими стеблами. Листки цілісні, сидячі, з однією-трьома поздовжніми жилками, супротивні, а верхні нерідко зібрані у плаваючу розетку. Квітки дрібні, одностатеві, без оцвітини; біля основи з двома плівчастими приквітками або без них, поодинокі в пазухах листків; нижні квітки маточкові, з сидячою верхньою чотиригніздою зав’яззю і двома стовпчиками; верхні - тичинкові з однією тичинкою на довгій ніжці, двогніздим пиляком. Формула квітки: маточкової - ♀ G(4), тичинкової ♂ A1; Плід сухий, шкірястий.

Родина представлена одним родам з 25 видами, поширених по всій земній кулі, крім Африки. У флорі України - п’ять видів.

Виринниця двостатева (Callitriche hermaphroditica L., C. autumnalis L.). Однорічна рослина, заввишки 5-30 см, цілком занурена в воду; тенагофіт, гідрофіл, гідрохор. Стебла тонкі, ламкі, біля основи надзвичайно розгалужені, до верхівки густо облистнені. Листки сидячі, супротивні, прозорі, ланцетні, темно-зелені, з однією жилкою, до основи розширені, на верхівці звужені, верхні - ніколи не утворюють розетки, завдовжки 6-15 мм, завширшки - 2 мм. Квітки поодинокі, роздільно- або двостатеві, без приквіток. Плоди - коробочки, діаметром 1-1,5 (3) мм, майже сидячі, їхні частки облямовані по кілю, ширококрилаті. Цвіте у товщі води в червні-вересні. Розмножується насінням.

Зростає в озерах, стоячих водоймах і повільно проточних річках, нерідко формує значні підводні зарості. Трапляється спорадично майже по всій Україні, крім Криму.

Виринниця тупоплідна (Callitriche cophocarpa Sendtner., С. polymorpha Loennr.). Однорічна рослина, заввишки 5-45 см; тенагофіт, гідрофіл, анемофіл, гідрохор, зоохор. Стебла нитчасті, злегка сплюснуті. Листки світло-зелені, диморфні: нижні (занурені у воду) - лінійні, завдовжки 1-2 см, завширшки 1-3 мм; верхні (плаваючі) - округлояйцеподібні, діаметром до 4 мм, з головною та двома бічними жилками.

Плаваючі листки зібрані в розетку по 10-14. Квітки поодинокі, пазушні, роздільностатеві або двостатеві, з плівчастими приквітками й редукованою оцвітиною. Приквітки серпоподібні на верхівці гачкоподібно зігнуті. Стовпчики товсті, міцні, завдовжки 4-6 мм, залишаються біля плодів. Плід - сплюснуто-округла коробочка, завширшки 1,2-1,5 мм, частки якої без облямівки по кілю. Цвіте у поверхневих шарах води або над її поверхнею у червні - вересні. Розмножується насінням.

Зростає на мілководді малих річок, канав, заток, по болотах майже по всій Україні, розсіяно. У залежності від умов місцезростання рослини надзвичайно варіюють за формою і розмірами листків, висоти стебла.

Виринниця гачкувата (Callitriche hamulata Kutz. ex W.D.J. Koch.). Однорічна рослина, заввишки 5-20 см; тенагофіт, гідрофіл, гідрохор. Кореневища нитчасті, прямі. Стебла тонкі, завдовжки 5(20)-50(80) см. Листки диморфні: нижні (занурені, підводні) - напівпрозорі, лінійні, на верхівці глибоко виїмчасті, завдовжки 1-2,5 см, завширшки 0,5-1,2 мм, супротивні; верхні (плаваючі) - округло-яйцеподібні, темно-зелені, зібрані в надводну плаваючу розетку.

Квітки одностатеві, в пазухах листків по одній-дві. Стовпчики тонкі, нитчасті, завдовжки 1-3 мм, відігнуті вниз, після цвітіння швидко опадають. Приквітки серпоподібні, на верхівці гачкувато загнуті. Плоди - коробочки, широкояйцеподібні або сплюснуто-округлі, завширки 1-2 мм, з широко- або вузькоперетинчастокрилатими частками. Цвіте у поверхневих шарах води в червні-жовтні. Розмножується насінням.

Зростає по берегах з грунтовим підтопленням та на прибережних ділянках мілководь, болотах, в озерах, старицях, канавах зрідка на Поліссі і в Лісостепу.

Виринниця весняна (Callitriche verna L., C. palustris L.). Однорічна рослина заввишки 50-150 см. Стебло висхідне, укорінюється у вузлах, тонке, розгалужене. Листки яскраво-зелені й малопрозорі, диморфні: нижні (занурені) - лінійні, з однією жилкою, верхні (плаваючі) - обернено- яйцеподібні, з трьома поздовжніми жилками, утворюють розетку. Квітки пазушні, роздільно- або двостатеві, зі слабо зігнутими або серпоподібними приквітками, які не мають гачка на верхівці. Стовпчики прямі, опадають задовго до достигання плодів. Плід - коробочка, оберненояйцеподібний, біля основи округлий, з вузькооблямованими частками. Цвіте в червні- жовтні. Розмножується частинами пагонів та насінням.

Рослина надзвичайно мінлива і відома в багатьох формах.

Вона є кормом для черевоногих молюсків з родини міленіїди.

Зростає у канавах, дрібних озерах, ставках, мілких річках, на болотах. Надзвичайно часто трапляється в західних областях України, на Поліссі і в Лісостепу, рідше в Степу, зрідка в Криму.

Виринниця ставкова (Callitriche stagnalis Scop.). Однорічна рослина заввишки 5-50 см; тенагофіт, гідрофіл, анемофіл, гідрохор, зоохор. Стебло тонке, розгалужене. Листки яскраво-зелені, непрозорі, всі оберненояйцепо- дібні або нижні листки лінійні, з однією жилкою, всі інші - з трьома або більшою кількістю жилок. Верхні листки утворюють плаваючу розетку із п’яти-восьми листків. Квітки поодинокі, сидячі, роздільностатеві, рідше двостатеві. Плоди - коробочки, діаметром 1,5-2 мм, сплюснуто-округлі, з широкоперетинчасто-крилатими частками. Стовпчики деякий час залишаються біля плодів. Цвіте у поверхневих шарах води або над її поверхнею в травні-вересні. Розмножується насінням.

Рослиною живляться деякі ракоподібні (водні ослики), бокоплави.

Росте в стоячих водоймах, у тому числі по гірських лісових озерах, на вологих і заболочених місцях зрідка в Закарпатті, лісових і лісостепових районах, гірському Криму.