БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Порядок Бобоцвіті (Fabales)

Дерева, чагарники, напівчагарники і багаторічні або однорічні трави переважно з черговими, рідко супротивними, в основному складними (перистоскладними, рідше пальчастоскладними і трійчастими) або простими листками, в більшості випадків з прилистками. Квітки маточково-тичинкові або рідко маточкові й тичинкові, зигоморфні, рідше актиноморфні, в більшості випадків п’ятичленні, з подвійною оцвітиною, переважно зібрані у суцвіття - китиці, колоси або головки. Чашолистків п’ять (три-шість) вільних або частіше більш або менш зрослих. Пелюстки ізомерні чашолисткам, вільні або два передні зрослі біля основи, стулчасті або частіше черепитчасті, рідко пелюстки відсутні або вона одна. Тичинок в більшості десять, рідше дев’ять, іноді менше або, навпаки, тичинки численні. Нитки вільні або зрослі. Гінецей апокарпний, звичайно мономерний, рідко з двох або більше карпел, із термінальним стилодієм з головчастою приймочкою, з двома-багатьма насіннєвими зачатками в кожній карпелі. Плід - біб, рідше іншого типу.

Представники порядку поширені майже по всій земній кулі. Господарське значення надзвичайно велике: до нього входить багато цінних тропічних і позатропічних дерев та кущів, кормових трав, зернобобових, декоративних, технічних рослин, багато з них культивують.

Монотипний порядок, що включає три підродини, 650 родів і 18000 видів. У флорі України він представленний 59 родами і 340 видами.