ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина II. ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ – METAZOA

ТИП КИШКОВОПОРОЖНИННІ-COELENTERATA

Роль та значення кишковопорожнинних

Коралові поліпи відіграють важливу роль у кругообігу речовин і збільшенні біологічної продуктивності океану. У зоні коралових рифів ця продуктивність у 100 разів вища, ніж в інших частинах океану

Із скелетів мадрепорових коралів протягом тисячоліть утворилися значні відклади вапняків, які й тепер продовжують збільшуватися. Скелети мадрепорових коралів мають широке господарське застосування: як будівельний матеріал, як сировина для одержання вапна, ліків, для полірування і шліфування дерев’яних і металевих виробів. Із них виготовляють прикраси і сувеніри. Так, у Середземному морі й Атлантичному океані мешкає червоний, або благородний, корал, у Чорному морі та Індійському океані - чорний, з яких виготовляють намисто й інші прикраси.

Поряд із цим гідри та медузи, живлячись мальками риб, завдають шкоди рибному господарству. їх негативний вплив на іхтіофауну ілюструють такі дані: одна аурелія за своє життя знищує 450-500 личинок риб, а поширена в північних морях ціанея - до 15 тисяч. Медузи здебільшого утворюють своєрідні «тупики» в харчових ланцюгах моря, бо ними майже не живляться інші тварини. У деяких країнах (Китаї, Японії) сцифо-медуз вживають в їжу. Вченими розроблено технологію виготовлення пасти й порошка з тіла сцифомедуз, що можуть використовуватись як добавки до кормового раціону свиней і свійських птахів. Тварини швидше ростуть під впливом біологічно активних речовин медуз. Отрута деяких медуз (хрестовички, фізалії, кубомедузи «морської оси») небезпечна для людини.

Запитання і завдання: 1. Спираючись на знання з ботаніки, визначте, чим кишковопорожнинні відрізняються від колоніальних джгутикових і що між ними спільного. 2. Виділіть найістотніші ознаки кожного з класів типу. 3. Дослідіть, які види кишковопорожнинних мешкає у вашій місцевості.