ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина I.ПІДЦАРСТВО ОДНОКЛІТИННІ, АБО НАЙПРОСТІШІ, -PROTOZOA

ТИП МІКРОСПОРИДІЇ-MICROSPORA

Внутрішньоклітинні паразити як хребетних, так і безхребетних тварин, переважно членистоногих. Відомо понад 900 видів. Є серед мікроспоридій надпаразити, що паразитують у гельмінтах, викликаючи їх масову загибель. Нині відомо 5 видів мікроспоридій, що уражають теплокровних тварин, які можуть заражати людину. Виявлено, що 30% хворих на СНІД гинуть саме від мікроспоридіозу (Г.Й. Щербак, Д.Б. Царичкова, Ю.Г. Вервес, 1995).

Мікроспоридії мають найменші одноклітинні спори (від 1-2 до 16 мкм), вкриті тришаровою оболонкою (рис. 22). Всередині спори міститься одно- або двоядерний амебоподібний зародок (спороплазма) і спірально згорнута полярна трубка. Процес проникнення зародка в клітину хазяїна відбувається блискавично: полярна трубка розкручується і вивертається, пробиває оболонку клітини, і через трубку в клітину проникає спороплазма. Паразит не має власних мітохондрій, тому паразитує на енергетичних системах клітин хазяїна, перш за все на клітинах з високим рівнем обмінних процесів, викликаючи паталогічні зміни, рідше - гострі захворювання, що спричиняють смерть. Потрапивши в клітину хазяїна, спороплазма перетворюється на шизонт, який росте і розмножується шизогонією, внаслідок якої розпадається на певну кількість одно- і двоядерних особин. Після цього розпочинається процес спорогонії. У заражених клітинах формується велика кількість спор.

У медоносної бджоли паразитує Nosema apis, викликаючи захворювання білий пронос. Заражені вулики дезінфікують, а сильно уражені сім’ї знищують. Паразитом тутового шовкопряда є Nosema bombycis, який призводить до загибелі хазяїна. В ікрі осетрових риб басейнів Чорного та Каспійського морів паразитує Cocconema sulci, викликаючи загибель ікринок.

Мікроспоридії паразитують у прісноводних і морських рибах, промислових ракоподібних, мідіях. У той же час більш 300 видів є паразитами гельмінтів і комах-шкідників, спричиняючи їх загибель. Тому їх використання в біологічній боротьбі з паразитичними червами та комахами-шкідниками і кровососами є перспективним.

Рис. 22. Схема ультраструктури спори мікроспоридій:

1 - полярний диск; 2 - поляропласт; 3 - полярна трубка; 4 - ядро; 5, 6, 9 - оболонки спори; 7 - клітинна мембрана; 8 - задня вакуоля.