ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина II. ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ – METAZOA

ТИП ΧΟΡΔΟΒΙ - CHORDATA

ПІДТИП ХРЕБЕТНІ, АБО ЧЕРЕПНІ, - VERTEBRATA

КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ, - MAMMALIA

Охорона ссавців

Хижацьке переслідування мисливських тварин людиною, зміна біотопів у результаті господарської діяльності, вплив несприятливих факторів навколишнього середовища призвели до того, що багато видів ссавців зникли або ж стали рідкісними. Назавжди зникли мамонт, шерстистий носорог, печерний ведмідь, великоротий олень, бик тур, тарпан, морська, або стеллерова, корова та ін. Нечисленними на території нашої країни є лісовий кіт, рись, перев’язка, хохуля, соня садова та ін.

Унаслідок хижацької експлуатації тваринного світу на початку XX ст. на межі зникнення були бобер, кулан, зубр, лось, сайгак, хохуля; значно скоротилися запаси соболя, куниці, норки, видри та інших хутрових звірів. Тому було вжито ряд ефективних заходів по відновленню чисельності й ареалу цих ссавців. Було заборонено полювання на лосів, сайгаків, соболів, бобрів, хохуль; організувались заповідники для їх охорони і природного відтворення, розплідники. Роль заповідників в охороні звірів значна. У заповіднику Асканія-Нова акліматизовано коней Пржевальського, проводяться роботи по одомашненню африканської антилопи канни, від якої одержують дуже корисне молоко жирністю до 16%. У заповіднику Стрілецький степ (філіал Луганського) охороняється бабак - цінний звір, від якого одержують якісне довговічне хутро, а також жир, що має лікувальні властивості. Водяться тут і перев’язка, вухатий їжак. Усі ці звірі занесені до Червоної книги України.

Збагаченню теріофауни сприяє також інтродукція, акліматизація та реакліматизація ссавців. Так, успішно акліматизувалися в нашій країні американська норка, ондатра; широкі роботи проводяться по акліматизації та реакліматизації бобра, зубра, європейського оленя, плямистого оленя, лані, козулі.

На дорогах установлюються спеціальні знаки, які попереджують водіїв про можливість виходу на дорогу великих тварин - оленів, лосів, кабанів, козуль. У мисливських господарствах здійснюються біотехнічні заходи: підгодівля звірів узимку, влаштування «солонців», боротьба з хижаками, епізоотіями тощо.

Завдяки охоронним заходам чисельність окремих видів ссавців зросла і на них відкритий ліцензійний промисел (бобра, лося). Однак унаслідок посилення антропогенного пресу на тваринний світ (переексплуатація, браконьєрство, забруднення та деградація середовища існування, скорочення кормової бази, непокоєння тощо) цілий ряд видів ссавців потрапив до категорії рідкісних або зникаючих і, як результат, 41 із них занесено до другого видання Червоної книги України, серед яких дельфін афаліна чорноморська (Tursiops truncatus), вечірниці велетенська (Nyctalus lasiopterus) та мала (N. leisleri), довгокрил звичайний (Miniopterus schreibersi), нічниця триколірна (Myotis emarginatus), вовчок садовий (Eliomys quercinus), полівка снігова (Chionomys nivalis), перегузня (Vormela peregusna), тхір степовий (Mustela eversmanni), кіт лісовий (Felis silvestris), заєць- біляк (Lepus timidus) видра річкова (Lutra lutra) борсук (Meles meles) та ін.

Запитання і завдання:

1. Виділіть істотні ознаки у зовнішній і внутрішній будові звірів. Чому саме звірозубі рептилії вважаються предками звірів?

2. Які з абіотичних та біотичних факторів мають вирішальне значення у житті звірів? Наведіть приклади.

3. За шкільними підручниками довідайтесь, яких представників класу Ссавці вивчають школярі. До яких екологічних груп ці звірі належать? Виділіть їх адаптивні особливості.

4. Яку роль відіграють ссавці у біоценозах? Яке вони мають економічне значення?

5. Довідайтесь, які звірі вашої місцевості потребують охорони. Візьміть найактивнішу участь у біотехнічних заходах, що організовуються місцевим лісництвом. Залучіть до природоохоронної роботи школярів.