ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина II. ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ – METAZOA

ТИП ΧΟΡΔΟΒΙ - CHORDATA

ПІДТИП ХРЕБЕТНІ, АБО ЧЕРЕПНІ, - VERTEBRATA

КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ, - MAMMALIA

ІНФРАКЛАС СУМЧАСТІ - МЕТАТНЕRIА

До сумчастих належить 250 видів давніх тварин (рис. 257). Найдавніші сумчасті знайдені у верхніх крейдяних відкладах Північної Америки. У Європі існували з еоцену до міоцену, пізніше були витіснені плацентарними. В Австралію потрапили, очевидно, з Азії. У даний час поширені в Австралії, Тасманії, Новій Гвінеї, Південній, Центральній і Північній Америці. Акліматизовані в Новій Зеландії. Завдяки відсутності в Австралійській зоогеографічній області плацентарних ссавців, сумчасті утворили тут ряд конвергентних з ними форм. Подібна конвергентна еволюція обумовлена, з одного боку, схожістю загального плану будови обох інфракласів, а з іншого - структурою угруповань, які завжди складаються із автотрофів - продуцентів (рослин), споживачів первинної продукції (тварин- фітофагів) і хижаків-зоофагів.

Рис. 257. Види сумчастих ссавців:

а - опосум; б - сумчаста білка; в - кенгуру; г - коала; д - бандикут; е - сумчастий кріт; є - сумчастий вовк.

Довжина тіла сумчастих - від 4 см до 1,6 м. Головний мозок примітивний, без мозолистого тіла. Температура в середньому 36°С, менш мінлива, ніж у перш озвірів. Зуби слабодиференційовані. Плацента (за винятком бандикут) відсутня, унаслідок чого малята народжуються недорозвиненими, розмірами - від 3 до 25 мм. Тривалість внутрішньоутробного розвитку - від 12 до 42 діб. У більшості видів у самки на череві є шкірна сумка, куди відкриваються протоки молочних залоз; у ній же виношуються малята. Маля прикріплюється до соска, який розбухає і заповнює

всю ротову порожнину. Мати вприскує йому молоко в рот за допомогою особливого м’яза - стискача молочних залоз. Тривалість лактаційного періоду від 60 до 200-250 днів. Характерною ознакою цих тварин є також наявність у скелеті сумчастих кісток, що приєднуються до лобкових (виражені і в самців).

Один ряд сучасних сумчастих - Marsupialia - об’єднує 9 родин.

Родина Опосуми - Didelphidae - найдавніша серед сумчастих. Довжина тіла - 7-50 см, хвоста - 4-55 см (чіпкий хвіст). Ведуть деревний або наземний спосіб життя, деякі - напівводний. Активні вночі і в присмерки. Всеїдні. Самки народжують 4-11 (іноді до 25) малят.

Родина Хижі сумчасті - Dasyuridae - об’єднує тварин, різних за розмірами: від 4-10 см (<сумчасті миші - Antechinus) до 100-110 см (ісумчастий вовк - Thylacinus cynocephalus). Більшість - наземні види, є й деревні. За способом живлення сумчасті великих розмірів - плотоїдні, дрібні - комахоїдні.

Сумчасті кроти (родина Notoryctidae) по зовнішньому вигляду, способу життя і живленню нагадують наших кротів; вомбати (род. Vombatidae) - байбаків; пацюковидні опосуми (род. Caenolestidae) - пацюків чи землерийок.

Родина Кускусові, або Поссуми, - Рhаlangerіdае - включає різноманітних за зовнішнім виглядом тварин, які нагадують білок, куниць, лисиць та ін. Більшість видів - деревні, добре лазять по деревах, мають чіпкий хвіст та хапального типу лапи із сильно загнутими кігтями. Здебільшого рослиноїдні; є комахоїдні та всеїдні. Належить і сумчастий ведмідь, або коала (Phascolarctos cinereus).

Родина Кенгурові - Macropodidae - об’єднує сумчастих, довжина тіла яких від 25 до 160 см, маса - від 1,4 до 90 кг. Ведуть наземний спосіб життя. Деякі мають потужний хвіст завдовжки більш ніж 100 см, який використовують для балансування при стрибках (до 13 м завдовжки). Переміщуються стрибками зі швидкістю до 50 км/год. Рослиноїдні. Самка раз на рік народжує 1 маля (рідко 2) і виношує його в сумці 6-8 місяців. Належать велетенський кенгуру (Macropus gigantea), кенгуру великий рудий (Megaleia rufa), кенгуру великий сірий, або лісовий (Macropus major), та ін.

М’ясо і хутро деяких видів кенгуру використовуються людиною; їх розводять на фермах. Види, чисельність яких висока, можуть завдавати шкоди сільському господарству.