ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина II. ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ – METAZOA

ТИП ΧΟΡΔΟΒΙ - CHORDATA

ПІДТИП ХРЕБЕТНІ, АБО ЧЕРЕПНІ, - VERTEBRATA

КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ, - MAMMALIA

Підклас Першозвірі - Prototheria

Підклас об’єднує найпримітивніших ссавців, поширених в Австралії, Новій Гвінеї, Тасманії. Розмножуються відкладанням яєць, які насиджують (качкодзьоб) або виношують у шкірній сумці на череві (єхидна). Сосків немає, і молочні залози відкриваються численними отворами на залозистих полях, з яких малята злизують молоко. М’ясистих губ немає, а щелепи вкриті роговим дзьобом. Кора півкуль розвинена слабко. Терморегуляція недосконала, тому температура тіла коливається від 25°С до 36°С. Наявна клоака. Належить один ряд - Однопрохідні, або Яйцекладні, з двома родинами: Качкодзьоби (Ornithorhynchidae) та Єхидни (Таchyglossidae) (рис. 256).

Рис. 256. Види яйцекладних ссавців: а - єхидна; б - качкодзьоб; в - проєхидна.

Качкодзьоб - Ornithorhynchus anatinus (довжина тіла — до 65 см) - напівводна тварина, тіло якої вкрите густою шерстю, що майже не намокає у воді. Між пальцями є плавальні перетинки. Широкий плоский дзьоб ізсередини і з боків вкритий численними роговими пластинками, крізь які тварина, добуваючи на дні водойм корм, проціджує мул. Яйця (1-3) відкладає в норі, де ці тварини і живуть по берегах річок. Поширений в Австралії і на Тасманії.

Єхидна - Tachyglossus aculeatus (довжина тіла - до 40 см) - наземна тварина. Тіло вкрите голками, що служать для захисту; морда витягнута, загострена, з роговим дзьобом. На ногах сильні кігті. За їх допомогою швидко заривається у землю. На задніх лапах 2-й палець має довгий і загнутий кіготь для догляду за колючою шубкою. Живиться мурашками, термітами та іншими комахами, яких схоплює довгим (до 25 см) липким язиком. Зубів немає. Веде нічний спосіб життя. При похолоданні впадає в нетривалу сплячку. У самок на період розмноження утворюється виводкова сумка, куди відкриваються молочні залози. Раз на рік відкладає 1-2 яйця, які виношує в сумці. У сумці яйце росте, збільшуючись удвічі. Поширені в Тасманії, Австралії, Новій Гвінеї, де живуть у лісах, на скелях, піщаних рівнинах. Належать також проєхидни - Zaglossus (довжина тіла - до 80 см, хвоста - 5-7 см). Є невеликі вушні раковини (у єхидни вони відсутні). Поширені у Новій Гвінеї від низин до високогір’їв.