ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина II. ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ – METAZOA

ТИП ΧΟΡΔΟΒΙ - CHORDATA

ПІДТИП ХРЕБЕТНІ, АБО ЧЕРЕПНІ, - VERTEBRATA

КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ, - MAMMALIA

У світовій фауні відомо близько 5000 видів ссавців, у межах України - понад 100. Поширені по всій планеті, за винятком материкової частини Антарктиди.

Ссавці виникли у першій половині мезозойської ери, очевидно, у тріасовому періоді. їх предками вважають примітивних звірозубих рептилій - теріодонтів, які за деякими ознаками наближались до ссавців: зуби містилися у комірках і були диференційовані на різці, ікла і кутні; мали вторинне піднебіння; череп з’єднувався із хребтом за допомогою двох потиличних виростів; у деяких, зокрема, у двінії, були розвинені вібриси, а, можливо, і волосяний покрив. Рештки цих тварин знайдено у відкладах пермського періоду. У процесі еволюції ссавці розвинулись у найдосконаліше організовану гілку тваринного світу і поширились по всій земній кулі від екватора до полюсів.

Видатними теріологами у XVIII і XIX ст. були П.С. Паллас, Ж. Кюв’є (1769-1832), М.О. Сєверцов (1827-1885) та ін. Великий внесок у розвиток теріології здійснили С.І. Огньов (1886- 1951), М.Ф. Кащенко (1855-1935), В.Г. Гепнер, О.М. Формозов, О.П. Корнєєв, І.Т. Сокур та ін.