ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина II. ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ – METAZOA

ТИП ΧΟΡΔΟΒΙ - CHORDATA

ПІДТИП ХРЕБЕТНІ, АБО ЧЕРЕПНІ, - VERTEBRATA

КЛАС ПТАХИ - AVES

Поведінка птахів

Основу поведінки птахів становлять інстинкти, які забезпечують розмноження, турботу про потомство, живлення, міграції та ін. Ключовими подразниками при цьому виступають окремі елементи середовища (тривалість світлового дня, зміна умов живлення, поведінка особин свого виду і т.д.).

Поведінка кожної особини збагачується шляхом набуття індивідуального досвіду, тобто вироблення умовних рефлексів. Так, у птахів виробляються харчові й оборонні рефлекси за участю переважної більшості аналізаторів. Пернаті здатні до наслідування і навчання, особливо пташенята.

Конрад Лоренц (австрійський етолог) виявив у пташенят явище імпринтингу, або закарбування: тільки-но з’явившись на світ, пташенята закарбовують у своїй пам’яті будь-який рухомий предмет. Вони слідують за ним, вважаючи його своєю матір’ю. Цей тип імпринтингу оборотний: інкубаторні каченята, у яких вироблений імпринтинг на людину, легко переключаються на слідування за живою качкою, якої вони ніколи не бачили раніше. До категорії імпринтингу відносять також запам’ятовування твариною місця свого народження, карти зоряного неба тощо. Здатність тварин повертатися до своєї домівки (гнізда, лігва та ін.) одержала назву хомінгу (англ. homing, від home - «повертатися додому»). Отже, хомінг (інстинкт дому) також дуже добре виражений у птахів, особливо у поштових голубів. Бурокрила сивка (Pluvialis dominica), яка відлітає наприкінці літа на зимівлю за 13 тис. км від місць свого гніздування, наступної весни знову повертається сюди і влаштовує гніздо в кількох метрах від минулорічного.

Розвинена у птахів і розумова діяльність (елементарна). Для цієї форми поведінки характерною є здатність сприймати найпростіші зв’язки наколишнього середовища і оперувати ними при побудові програми поведінки у незнайомих ситуаціях. Особливо виражена вона у воронових, денних хижаків. Так, ворони кидають з певної висоти молюсків, щоб у них розбилася черепашка. Іноді вони використовують камінь, щоб розбити шкаралупу яєць, розмочують сухий хліб у калюжах та ін.

Птахам властива образна та емоційна пам’ять. Так, курка пам’ятає, де знаходиться корм, 3-5 днів, а де її вдарило струмом - 2,5 тижні. Відомі випадки повернення голубів до рідної голуб’ятні навіть через 8 років. А пам’ять про агресивну поведінку співродичів зберігається у цих птахів більше місяця. Птахам властиві емоції: радість, сум, страх, злоба, спокій, що мають і зовнішній прояв.

У пташиному угрупованні існує сувора ієрархія; у них є домінуюча особина А, субдомінанти другого, третього і т.д. порядків, яких позначають наступними літерами алфавіту. Особина А домінує над усіма, Б - підкоряється А, але панує над усіма іншими і т.д. Іноді ієрархія набуває вигляду замкненого циклу, тоді птах, який посідає останнє місце в ієрархічній драбині, починає домінувати над субдомінантою (особиною А). Конрад Лоренц вивчав ієрархію у колонії галок. Усі птахи чітко знали своє місце і вступали у контакт із особинами такого ж або близького рангу; конфліктні ситуації найчастіше виникали між особинами А і Б, Б і В та ін.