ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина II. ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ – METAZOA

ТИП ΧΟΡΔΟΒΙ - CHORDATA

ПІДТИП ХРЕБЕТНІ, АБО ЧЕРЕПНІ, - VERTEBRATA

КЛАС ПЛАЗУНИ АБО РЕПТИЛІЇ, REPTILIA

Роль та значення плазунів. Охорона плазунів

Плазуни, маючи значно більше георгафічне поширення, різноманітніше живлення і загальну активність, ніж земноводні, посідають у біоценозах помітніше місце. В окремих біоценозах пустель, морських островів та узбереж вони відіграють провідну роль. Проте, оскільки плазуни здебільшого нечисленні, їх роль у кругообігу речовин у цілому невелика. Ящірки і змії, поїдаючи комах-шкідників, слимаків, гризунів, приносять значну користь сільському та лісовому господарству. Користь ця, на жаль, людиною належно не оцінюється, і в багатьох випадках плазуни безжалісно винищуються.

М’ясо деяких ящірок (ігуанів, варанів), змій і черепах використовується в їжу. Особливо смачне м’ясо зеленої, або супової, черепахи, з якої готують всесвітньо відомий черепаховий суп. У їжу вживаються і яйця черепах. Гігантські сухопутні черепахи були майже повністю винищені вже у XVIII-XIX ст. Різко скоротилася також чисельність морських черепах. Тому в ряді країн створюються заповідники, ферми, де їх охороняють і розводять.

Отрута багатьох змій має лікувальні властивості; фармакологічна промисловість виготовляє з неї різноманітні препарати, що використовуються для лікування ряду хвороб (гемофілії, ревматизму, епілепсії та ін.). Для одержання отрути змій виловлюють і утримують у спеціальних зміїних розплідниках - серпентаріях. Проте у неволі змії живуть недовго і здебільшого не розмножуються, тому їх необхідно систематично відловлювати у природі. Завдяки методам, розробленим ученими, вдалося збільшити тривалість життя змій у неволі (гадюк - до 3 років, кобр - до 6, інших видів - до 1,5-2 років) і домогтися їх розмноження.

Шкіра крокодилів, змій, варанів, а також роговий панцир черепах використовуються у промисловості (для виготовлення взуття, різноманітних галантерейних виробів).

Окультурення ландшафтів є причиною зниження чисельності багатьох плазунів. Так, зменшення площі цілинних земель сприяло тому, що сірий варан, сцинковий гекон, степова гадюка стали рідкісними. Перебільшений страх і забобони часто є причиною безглуздого знищення змій. Адже на людину змії не нападають, ніколи її не переслідують і тільки, захищаючись, кусають, що трапляється дуже рідко. Отже, у місцях, де водяться змії, людина має бути уважною й обережною. Завдяки застосуванню сироваток у всьому світі різко зменшилася смертність від укусів змій. У нашій країні заборонено знищувати отруйних змій, за винятком тих екземплярів, які проникають у населені пункти та двокілометрову зону навколо них. Відлов змій дозволяється лише за ліцензіями, що видаються органами охорони природи.

У результаті надмірного промислу у світовому масштабі різко скоротилася чисельність крокодилів, черепах. Зокрема, усі види крокодилів тепер стали рідкісними й охороняються; у деяких країнах (на Кубі, у США) створено ферми для штучного розведення крокодилів.

До Червоної книги України занесено 8 видів плазунів: кримський гекон, полози леопардовий, лісовий, чотирисмугий, жовточеревий; жовтопуз безногий, гадюка степова східна, мідянка.

Запитання і завдання:

1. Виділіть істотні ознаки класу Плазуни.

2. Які ознаки адаптації з’явились у плазунів у зв’язку з переходом до наземного способу життя?

3. Які екологічні фактори мають вирішальне значення у житті плазунів?

4. Яке значення мають плазуни?

5. За підручниками ознайомтесь, яких плазунів вивчають учні в школі. Опишіть їх та підберіть ілюстративний матеріал.