ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина II. ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ – METAZOA

ТИП ΧΟΡΔΟΒΙ - CHORDATA

ПІДТИП ХРЕБЕТНІ, АБО ЧЕРЕПНІ, - VERTEBRATA

КЛАС ПЛАЗУНИ АБО РЕПТИЛІЇ, REPTILIA

Екологія плазунів

Поширення і спосіб життя. Плазуни поширені у більш різноманітних життєвих середовищах, ніж амфібії, оскільки здатні витримувати значне зниження вологості наземного середовища і розвиватися на суші. Проте як холоднокровні тварини рептилії надають перевагу місцевостям із теплим та жарким кліматом. Наприклад, у Середній Азії живе їх до 50 видів, в Україні - 21, а біля Полярного кола - лише 2 (гадюка звичайна і ящірка живородна). Серед плазунів більшість веде наземний спосіб життя (черепахи, змії, ящірки). Вторинно до життя у водоймах перейшли крокодили, деякі черепахи, змії. Крокодили, ігуани плавають переважно за допомогою хвоста, черепахи - ластовидних кінцівок. У морських черепах, крім легенів, є додаткові органи дихання (пронизані кровоносними судинами глотка, вирости клоаки), за допомогою яких тварини засвоюють кисень, розчинений у воді. Якщо крокодили, черепахи для розмноження виходять на сушу, то морські змії ніколи не залишають водного середовища, оскільки вони живородні.

Типовими дендробіонтами є хамелеони. У них пальці кінцівок зростаються у дві протилежні групи, і тварини обхоплюють ними гілки. Довгий і чіпкий хвіст також допомогає триматися на деревах. Язик довгий, з потовщенням на кінці, що дає змогу діставати здобич на значній відстані. Очі рухаються незалежно одне від одного, що забезпечує велике поле зору.

Абіотичні фактори. З абіотичних факторів середовища важливе значення у житті плазунів має температура. Так, змії при + 10°С стають малоактивними, при +6-8°С — зовсім перестають рухатися, а при +2-4°С ціпеніють. Охолодження тіла до -4-6°С спричиняє смерть. Надмірно висока температура також діє на плазунів згубно. Ящірки, наприклад, при температурі +55°С гинуть через 2-4 хв. Високої температури плазуни уникають різними способами (вилазять на кущі, ховаються в укриття, зариваються у пісок). Температура впливає і на живлення плазунів. Гюрза, наприклад, у неволі при температурі +22°С і нижче не живиться, а при +35°С відригує корм. У літній період при високій температурі більшість плазунів впадають у стан заціпеніння або стають малорухливими. Оптимальна температура для плазунів - +25-28°С.

Хоча вологість і не має вирішального значення у житті наземних плазунів, проте вона впливає на поширення окремих видів. Наприклад, гадюка звичайна живе у вологих місцях, степова - у сухіших. Певна кількість вологи необхідна і для розвитку яєць плазунів. Яйця з волокнистою оболонкою можуть розвиватися при мінімальній вологості ґрунту 2,5%, а при наявності шкаралупи - навіть при 1%.

У житті плазунів мають значення рельєф та ґрунт. Так, скельна ящірка тримається на скелястих ділянках гір, а такирна круглоголовка - виключно на такирах. Плазуни, на відміну від земноводних, витримують солоність води або ґрунту. Змії, черепахи населяють моря і солоні озера; окремі види ящірок і змій живуть на дуже засолених ґрунтах.

Біотичні фактори. Важливе значення у житті плазунів мають також і біотичні фактори. Плазуни живляться переважно тваринами - як безхребетними, так і хребетними. Більшість плазунів проковтують здобич цілою, лише крокодили і черепахи подрібнюють їжу, відриваючи шматки. Плазунів, у свою чергу, поїдають деякі птахи та звірі. Багато гельмінтів, кліщів є паразитами плазунів.

Деякі рептилії (сухопутні черепахи, ігуани, агами) живляться рослинною їжею. Рослини є також необхідним компонентом середовища плазунів.

Рептилії здатні до тривалого голодування (черепахи до кількох років).

Біологічні цикли. Плазунам властива добова циклічність. Як теплолюбні тварини більшість плазунів помірних широт веде денний спосіб життя; небагато видів — сутінкові тварини і лише гекони - нічні. У тропічних пустелях, навпаки, дуже багато видів активні вночі, коли спадає спека.

Сезонна циклічність властива плазунам помірного клімату. Період розмноження припадає на теплу пору року (весна, літо), коли є необхідна для інкубації яєць температура. Більшість плазунів відкладає яйця у навколишнє середовище у порівняно вологих місцях, що добре прогріваються сонцем. Охороняють кладку деякі крокодили, пітони, королівська кобра.

Серед плазунів поширене живородіння, яке зустрічається лише у видів, що відкладають яйця з м’якими оболонками. Перший крок до живородіння - затримка запліднених яєць у яйцеводах, де і відбувається частковий розвиток зародка. Так, у ящірки прудкої яйця можуть затримуватися 15-20 днів (за цей час зародок формується на 1/3); у вужа звичайного - до 30 днів (зародок формується наполовину).

В інших видів - ящірки живородної, веретільниці, мідянки яйця затримуються у яйцеводах до моменту викльовування зародка. Це так зване яйцеживородіння, оскільки розвиток відбувається за рахунок поживних речовин, що є в яйці. Нарешті, у гадюк, морських змій зародок сполучений з материнським організмом тонкими кровоносними судинами (примітивною плацентою). У них спостерігається так зване істинне живородіння. Більшість плазунів стають статевозрілими на 2-му році життя, гадюки - на 5-му, а крокодили - на 8-10-му.

Тривалість життя плазунів значна. У неволі гігантська черепаха доживала до 150 років, болотна - до 120, середземноморська - до 100; варани живуть 60-70 років; змії - до 30, ящірки - 2-3 роки.

Весь теплий період року плазуни активно живляться, жиріють. З настанням похолодання впадають у стан зимового заціпеніння. Зимують у різних укриттях: норах гризунів, щілинах ґрунту, пустотах під корінням гнилих дерев (рис. 217). Черепахи - на дні водойм.

Рис. 217. Зимівля гадюк

Плазунам властиві сезонні міграції, здебільшого на незначні відстані. Так, гадюки від місць зимівлі, які вони використовують з року в рік, розповзаються на 1,5-2,5 км. Лише морські черепахи здійснюють далекі міграції на місця відкладання яєць. Зелена черепаха пропливає при цьому до 2 тис. кілометрів.