ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина II. ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ – METAZOA

ТИП ΧΟΡΔΟΒΙ - CHORDATA

ПІДТИП ХРЕБЕТНІ, АБО ЧЕРЕПНІ, - VERTEBRATA

КЛАС ЗЕМНОВОДНІ, АБО АМФІБІЇ, - AMPHIBIA

Роль і значення земноводних. Їх охорона

У помірних широтах земноводні нечисленні, тому їх роль у біоценозах невелика. Лише у небагатьох біотопах окремі види зустрічаються у великих кількостях. Так, у наших південних озерах і річках налічують до 1200 і більше озерних жаб на 1 га площі. При великій чисельності їх роль зростає. Вони поїдають велику кількість дрібних безхребетних, частково - молодь риб. Ними, у свою чергу, живляться хребетні.

Усі земноводні корисні для людини. Живлячись безхребетними, вони помітно знижують чисельність комах-шкідників, кровососів, переносників захворювань людини і тварин. Серед хвостатих земноводних України найкориснішим є тритон звичайний, чисельність якого досить значна. У його харчовому раціоні переважають комарі (90%). Видовий склад кормів червоночеревої джерелянки свідчить про велику її користь для рибного господарства. Вона поїдає ворогів риб: личинок бабок, водяних клопів, плавунців. Жаби ставкові також знищують велику кількість цих комах. Наземні жаби, ропухи поїдають шкідників сільського та лісового господарства. Вони активно знищують комах із неприємним запахом і смаком, яких не їдять птахи. Користь від цих земноводних збільшується у зв’язку з тим, що живляться вони вночі, коли комахоїдні птахи неактивні.

Певне значення мають амфібії як кормова база риб, птахів, хутрових звірів.

У ряді регіонів - у Франції, Італії, Південно-Східній Азії, Америці - окремих земноводних (саламандр, жаб) використовують у їжу. У США є ферми, де розводять жабу-бика; у продаж надходять лише задні кінцівки, а тушки переробляються на корм худобі. На світовому ринку один кілограм жаб коштує вдвічі дорожче, ніж один кілограм осетрових риб.

В Україні свого часу теж проводився промисел зелених жаб на експорт головним чином у лиманах та плавнях Дунаю (виловлювали до 300 т на рік). Чисельність жаб у цих водоймах швидко скоротилася, і промисел було припинено. Розглядається питання про їх розведення у спеціальних господарствах.

Жаби, тритони, аксолотлі є об’єктами медико-біологічних досліджень. З цією метою з довкілля вилучається величезна кількість земноводних. Так, учених зацікавила надзвичайно добре виражена здатність до регенерації у тритонів: у них відновлюються не лише кінцівки, хвіст, шкіряний покрив, а й легені, спинний мозок, швидко зростається кишечник. У лабораторних умовах створено живих химер: оперативним шляхом з’єднано двох тритонів різних видів. У цих тварин не існує проблеми несумісності тканин і відторгнення пересаджених органів.

Жабам як жертвам науки споруджено пам’ятники в Парижі і Токіо.

На основі вивчення будови і функціонування зорового аналізатора жаби біоніки створили прилад ретинатрон, який на аеродромах разом із радіолокаторами дає змогу добре розрізняти рухомі об’єкти (літаки), стежити за ними.

Земноводні можуть завдавати і деякої шкоди: переносити небезпечні захворювання (туляремію), поїдати мальків риб (жаба озерна і ставкова).

У деяких країнах Західної Європи у результаті діяльності людини чисельність земноводних різко скоротилася. Тому в Польщі, Англії, Німеччині та деяких інших країнах ці тварини охороняються законом.

Окремі види стали нечисленними і в нашій країні. Повсюдно потребують охорони плямиста саламандра, жаба прудка, ропуха очеретяна, тритони карпатський та гірський, які занесені до Червоної книги.

Запитання і завдання:

1. Виділіть прогресивні і примітивні ознаки класу Земноводні.

2. Чому саме кистепері риби були предками земноводних?

3. Які ознаки адаптації до життя у воді і на суші мають амфібії?

4. Які екологічні фактори обмежують поширення земноводних?

5. Чому амфібії потребують охорони?

6. Проведіть роз’яснювальну роботу серед учнів про необхідність охорони земноводних.