ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина II. ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ – METAZOA

ТИП ΧΟΡΔΟΒΙ - CHORDATA

ПІДТИП ХРЕБЕТНІ, АБО ЧЕРЕПНІ, - VERTEBRATA

КЛАС ХРЯЩОВІ РИБИ - CHONDRICHTHYES

Відомо близько 600 видів хрящових риб, з них у фауні України - 4. Живуть у морях та океанах від тропіків до Заполяр’я; лише кілька видів населяють прісні водойми. Скелет хрящовий, протягом усього життя зберігається хорда. Тіло здебільшого вкрите тілакоїдною лускою або голе. Луска складається із пластинки, яка міститься у шкірі, і зубця, що стирчить назовні. До складу луски входить дентин, а зубець вкритий емаллю. На щелепах плакоїдна луска перетворюється на зуби. Голова здебільшого розпочинається розтрубом (рилом), під яким знаходиться рот

у вигляді поперечної щілини. Хвіст переважно гетероцеркальний. Є п’ять - сім зябрових щілин, що відкриваються назовні; лише у химер вони прикриті шкіряною складкою. Є також бризкальце - рудиментарна передня зяброва щілина, зовнішній отвір якої знаходиться на голові позаду очей. За допомогою клапанів може відкриватися і закриватися. Через бризкальце вода всмоктується у порожнину глотки, звідки через зяброві щілини надходить до зябер, омиваючи їх і забезпечуючи киснем.

У хрящових риб, порівняно з круглоротими, не лише зростають відносні розміри головного і спинного мозку і збільшується кількість нервових клітин мозку, але й посилюється диференціація відділів, ускладнюються зв’язки між ними. Уздовж переднього мозку проходить борозна, яка зовні ніби ділить його на півкулі, однак внутрішнього поділу ще немає. У передньому мозку є сіра речовина. Дуже великі нюхові долі. Акули відчувають запах крові за 400-500 м. На голові є лоренцієві ампули - терморецептори, які сприймають різницю температур в 0,05°С. Плавального міхура немає, тому активні плавці повинні постійно перебувати у русі. Добре розвинений спіральний клапан у кишках збільшує всмоктувальну поверхню. У серці є артеріальний конус. У крові і тканинах багато сечовини, тому м’ясо цих риб пахне аміаком. Запліднення внутрішнє. У багатьох видів спостерігається яйцеживонародження (яйця затримуються у статевих шляхах самки і виводяться назовні з уже сформованим організмом), а зрідка навіть живонародження (молот-риба, деякі скати). Розміри варіюють від 15 см до 15-20 м.

Клас Хрящові (Chondrichthyes) поділяють на 2 підкласи: Суцільноголові (Ноlосерhаlі), до якого належить ряд Химероподібні (Chimaeriformes) та Пластинозяброві (Elasmobranсhіі) з двома надрядами - Акули (Selachomor- pha) і скати (Batomorpha).