ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина II. ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ – METAZOA

ТИП ΧΟΡΔΟΒΙ - CHORDATA

ПІДТИП ХРЕБЕТНІ, АБО ЧЕРЕПНІ, - VERTEBRATA

КЛАС КРУГЛОРОТІ - CYCLOSTOMATA

До цього класу належать міноги та міксини (рис. 165 а, б). Мають видовжене, вугреподібне тіло завдовжки 7,2-100 см, шкіра гола, епідерміс із численними залозистими клітинами, що виділяють на поверхню тіла слиз. Рот має вигляд присмонтувальної воронки, що підтримується кільцевим хрящем. Усередині воронки і на язиці є численні рогові зуби. По боках голови (у міног) розміщені очі; є також непарна ніздря. З обох боків голови відкриваються круглі зяброві отвори (у міног). У них є 2 (1) спинні плавці (у міксин - відсутні), розвинений також хвостовий плавець.

Рис. 165. Загальний вигляд міксини (а). Міноги, що присмокталися до риби (б).

Парні плавці відсутні.

Осьовий скелет представлений хордою, оточеною сполучнотканинною оболонкою та зачатками верхніх дуг хрящових хребців. Череп ще дуже примітивний. Черепна коробка у вигляді хрящової пластинки, що оточує мозок знизу і з боків і лише частково зверху. Є нюхова і парні слухові капсули. Крім того, є складна система хрящів, що підтримують воронку і язик.

Вісцеральний скелет представлений зябровими дужками, сполученими між собою поздовжніми хрящовими тяжами. Щелепи відсутні. M’ язи посегментовані; складаються із міомерів, розділених міосептами.

Нервова система примітивніша, ніж в інших хребетних. Головний мозок має всі п’ять відділів, але розміри його малі, особливо переднього мозку і мозочку. Добре розвинені нюхові долі переднього мозку, оскільки хімічне чуття відіграє найважливішу роль у житті тварин. З покривом проміжного мозку пов’язані тім'яне око та епіфіз, з дном цього відділу - гіпофіз. Головних нервів - 10 пар. Спинномозкові нерви відходять від спинного мозку двома корінцями: спинним і черевним; у міног вони, на відміну від інших хребетних, не з’єднуються і не утворюють змішаного нерва.

З органів чуття найкраще розвинений нюх. Непарний нюховий отвір веде у нюховий мішок, стінки якого складчасті, що збільшує їх поверхню. Є також бічна лінія, яка має вигляд неглибоких ямок, вистелених чутливими нервами. За її допомогою круглороті сприймають потік тводи, реагують на перешкоди. Найпростішими рецепторами, що реагують на світло, є світлочутливі клітини шкіри. Тім’яне око, розміщене під прозорими покривами голови, сприймає напрямок світлових променів. Очі прикриті напівпрозорою шкірою; за їх допомогою міноги можуть бачити контури предметів. У міксин зір ще слабший. Орган слуху і рівноваги - внутрішнє вухо, що міститься у слуховій капсулі. У міног є два півколові канали, у міксин - один. До шкіри підходять нервові закінчення, які сприймають температурні, тактильні і хімічні подразнення (механо-, термо- і хеморецептори).

Дихають за допомогою зябрових мішків, які формуються з ентодерми, що вистилає зяброві щілини. У міног їх 7 пар, кожний відкривається самостійним отвором назовні (тому цих тварин називають «семидірками»); у міксин - 5-16 (у родини Міксинові відкриваються назовні спільним отвором посередині тіла).

Органи травлення мають риси пристосування до напівпаразитичного способу життя. На дні ротової воронки є рот із добре розвиненим язиком, озброєним 1-2 міцними роговими зубами або зубною пластинкою. Присмоктавшись до здобичі, міноги язиком пробуравлюють її шкіру, а міксини вгризаються зубом язика, проникаючи у тіло жертви. Слинні залози виділяють речовини - антикоагулянти, що перешкоджають згортанню крові, а також ферменти, які розчиняють білки. Особливо багато травних ферментів виділяють міксини; це дає їм можливість перетравити, а потім висмоктати вміст жертви, залишивши від неї лише шкіру та кістки. Міноги живляться кров’ю та м’ясом риби. Кишки у зв’язку із напівпаразитизмом не диференційовані

на відділи і представлені прямою трубкою, що закінчується анусом. У кишках є спіральний клапан, що збільшує всисну поверхню кишок і сповільнює проходження їжі. Печінка велика; підшлункова залоза зачаткова і розсіяна по стінках кишок. Круглороті споживають велику кількість їжі і здатні тривалий час (протягом кількох тижнів) голодувати.

Кровоносна система у міноги замкнена. Є одне коло кровообігу. Серце двокамерне, складається із передсердя і шлуночка. До передсердя прилягає венозна пазуха, куди впадають усі венозні судини. У серці кров завжди венозна. Із шлуночка вона надходить до черевної аорти, яка має потовщення - цибулину аорти. Від черевної аорти відходять приносні зяброві артерії, по яких венозна кров іде до зябер. Тут вона збагачується киснем і по виносних зябрових артеріях іде до спинної аорти. До голови артеріальна кров іде по сонних артеріях.

Венозна система подібна до такої у ланцетника. Селезінка у круглоротих відсутня. Кровотворення відбувається у стінках стравоходу і кишок, а також у нирках, печінці і жировій тканині вздовж спинної струни. У крові є еритроцити, що містять гемоглобін, тому кров червона.

Органи виділення - тулубні нирки (мезонефрос). Вони розміщені на спинному боці порожнини тіла і мають вигляд стрічковидних утворень. По нижньому краю кожної нирки проходить сечовід; вони впадають у сечостатевий синус, що відкривається сечостатевим отвором за анусом. Завдяки функціонуванню нирок із організму виводяться надлишки води і разом з нею - продукти метаболізму.

Круглороті - роздільностатеві організми. Статеві залози непарні (сім'яник у самців та яєчник у самок), не мають вивідних протоків. Унаслідок розриву стінки статевої залози статеві продукти потрапляють у порожнину тіла і через сечостатевий отвір виводяться назовні. Запліднення зовнішнє. Самки міног відкладають велику кількість дрібних ікринок - від 1,5 тис. (струмкова мінога) до 240 тис. (морська мінога). Нерест відбувається на піщаних ґрунтах або на дрібній гальці. До початку нерестових міграцій міноги сильно жиріють (жир може складати до 34% маси тіла). Під час нересту не живляться, а після його завершення - гинуть (моноциклічні).

Із заплідненого яйця міноги через 3-12 днів вилуплюється личинка до 1 см завдовжки, що має назву піскорийка. У неї немає присисної воронки з роговими зубчиками, слабо виражений спинний плавець, недорозвинені очі та ін. Більшу частину життя

проводить, зарившись у ґрунт (цим нагадує ланцетника). Живиться детритом, дрібними тваринами і водоростями. Розвиток триває 4-5 років. За цей час утворюється присисна воронка, на її стінках і язиці розвиваються рогові зубчики, глотка ділиться на стравохід і дихальну трубку, збільшуються розміри очей, і піскорийка перетворюється на дорослу міногу. Тривалість життя міног - 5-6 років.

Міксини відкладають усього 15-20 овальних яєць завдовжки 2-2,5 см, які з’єднуються між собою та прикріплюються до підводних предметів за допомогою гачків. Вони містять велику кількість жовтка, добре захищені рогоподібною оболонкою. Розвиток міксин іде без перетворення: з яйця розвивається молодий організм, схожий на дорослу форму. Міксини відкладають яйця кілька разів за своє життя (поліциклічні).

Належить двапідкласи: Міноги (Petromyzones) та Міксини (Мухіnі), які об’єднують по 20 видів, поширених у помірних і субтропічних морях обох півкуль, а також у прісних водоймах.

Міноги - морські і прісноводні тварини, довжина тіла яких 15-100 см (іноді до 2 м і більше), які нерестяться у річках. На нерест ідуть за сотні, а то й за тисячі кілометрів від місць нагулу. При цьому вони прикріплюються до риб, що пливуть на нерест.

У фауні України представлені двома видами: міногою угорською (Eodontomyzon danfordi), поширеною в басейні Дунаю (зокрема, у річці Тиса на Закарпатті) та міногою українською (Е. тагіае), що водиться у басейнах Дніпра, Дністра, Прута, Сіверського Дінця, а також у ріках Закарпаття. Мінога українська досягає довжини 210 см. Самка відкладає до 3 тис. ікринок. Промислового значення не мають. Чисельність обох видів невелика і продовжує скорочуватися внаслідок зарегулювання стоку річок і забруднення водойм. Потребують охорони. Занесені до другого видання Червоної книги України.

Міксини поширені лише в солоних водоймах (у морях України відсутні). Довжина тіла - до 1 м. Не мають спинного плавця; по краях присисної воронки є м'ясисті вусики; очі сховані під шкірою. Кровоносна система незамкнена. Є основне серце і 3 додаткових. Зяброві мішки часто відкриваються у спільний зябровий канал, отвір якого розміщений позаду мішків. Це дає можливість міксинам дихати у тому разі, якщо передня частина їх тіла занурена у тіло жертви. На нижньому боці тіла розміщено 2 ряди пор - отворів підшкірних слизовидільних залоз. Виділяють багато слизу, що дає можливість «вислизнути» при захопленні ворогом. Належить міксина звичайна (Мухіне glutinosa) та інші види.

У біоценозах морів і прісних водойм круглороті не відіграють помітної ролі, проте вони впливають на чисельність своїх жертв, іноді завдаючи відчутної шкоди запасам промислових риб. Окремі види міног - цінні промислові тварини, що мають поживне і смачне м’ясо. Промислове значення має каспійська мінога (Caspiomyzon wagneri).

Запитання і завдання: 1. Виділіть особливості зовнішньої та внутрішньої будови Круглоротих. 2. Чим відрізняються міноги від міксин? 3. Виділіть ознаки пристосування Круглоротих до нанівпаразитичного способу життя.