ЗООЛОГІЯ БЕЗХРЕБЕТНИХ У ТРЬОХ КНИГАХ - КНИГА 1 - Г.Й. Щербак - 1995

ПІДЦАРСТВО НАЙПРОСТІШІ, АБО ОДНОКЛІТИННІ (PROTOZOA)

ТИП САРКОМАСТИГОФОРИ (SARCOMASTIGOPHORA)

ПІДТИП Саркодові (Sarcodina)

НАДКЛАС КОРЕНЕНІЖКИ (RHIZOPODA)

КЛАС АХРАЗІЄВІ (ACRASEA)

Раніше представників цього класу вважали, разом із класами Справжніх і Плазмодієфорових слизовиків, особливим відділом рослин — Слизовиками (Myxomycota). Проте відсутність у цих трьох класів будь-якої клітинної оболонки, здатність до амебоїдного руху та фагоцитозу незаперечне свідчать про їх належність до типу саркомастигофор.

Представники цього класу (близько 30 видів) мешкають на рослинних залишках, що гниють, і гної. Вони мають вигляд одноядерних амеб, що пересуваються за допомогою псевдоподій, живляться органічними рештками шляхом фагоцитозу, розмножуються поділом.

Коли запаси їжі вичерпані, амеби збираються докупи, однак клітини між собою не зливаються, і утворюється

багатоклітинний псевдоплазмодій. У деяких акразієвих він активно пересувається за допомогою виростів, що нагадують псевдоподії, але складаються з багатьох клітин (стадія міграції). Через певний час частина амеб утворює ніжку, друга виповзає по них до її кінця і формує спорові голівки різної форми. У деяких видів ніжка мутовчасто галузиться, і кожна гілочка закінчується споровою голівкою. Всередині неї частина амеб вкривається оболонками та утворює так звані спори, що насправді є цистами (розселювальна стадія). Спори після дозрівання висипаються з кульки, що розтріскується. За сприятливих умов із них виходять амеби (рис. 18). Швидко розмножуючись на органіці, що гниє, акразієві сприяють її мінералізації.

Рис. 18. Життєвий цикл Acrasia rosea:

1—спора; 2— амебоїдна стадія; 3 — псевдоплазмодій; 4 — плодове тіло