ЗООЛОГІЯ БЕЗХРЕБЕТНИХ - Г. Й. Щербак - 2008

ЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ПІДЦАРСТВО СПРАВЖНІ БАГАТОКЛІТИННІ (EUMETAZOA)

РОЗДІЛ ТРИШАРОВІ (TRIPLOBLASTICA), або БІЛАТЕРАЛЬНІ (BILATERIA) ТВАРИНИ

ПІДРОЗДІЛ СПІРАЛЬНІ (SPIRALIA)

ТИП ПЛОСКІ ЧЕРВИ (PLATHELMINTHES)

ПІДТИП ВІЙЧАСТІ ЧЕРВИ (TURBELLARIA), або ДАВНЬОШКІРІ (ARCHIDERMATA)

НАДКЛАС АРХОФОРИ (ARCHOPHORA)

КЛАС БЕЗКИШКОВІ ТУРБЕЛЯРІЇ (ACOELOMORPHA)

Дрібні, у кілька міліметрів завдовжки, мешканці морів (рис. 115). Вони населяють здебільшого літораль (прибережну смуту морського дна) та сублітораль. Деякі види належить до інтерстиціальної фауни (живуть у вузьких проміжках між піп тинка ми) і мають видовжене тіло.

Рис. 115. Безкишкова турбелярія Convoluta (з Догеля): а - поздовжній зріз; б - загальний вигляд:

1 - паренхіма; 2 - рот; 3 - травна паренхіма; 4 - статеві отвори; 5 - чоловічий копулятивний орган; 6 - очі; 7 — сгатоцист

Шкірно-м'язовий мішок у безкишкових нечітко відокремлений від паренхіми; вони не мають кишечнику, є лише ротовий отвір і глотка, що веде в паренхіму, де скупчені спеціалізовані клітини - фагоцити, які й забезпечують процеси травлення. Протонефридії відсутні. Сформованої статевої системи вони також не мають: статеві клітини дифузно розсіяні в паренхімі або зібрані у невеликі групи; вивідних проток немає, є лише копулятивний орган.

Багато видів споживають діатомові водорості, інші - хижаки, наприклад, Convoluta convoluta, здобич якої - дрібні тварини, що приклеюються до сітки, утвореної слизовими нитками, які виділяють ці черви. Деякі види вступають у симбіотичні зв'язки із зооксантелами - джгутиковими, які живуть у сполучній тканині конволют, знаходять там захист, використовують вуглекислий газ і сполуки азоту, а червам постачають продукти (фотосинтезу - полісахариди та кисень.