Інтенсивна терапія невідкладних станів - В. М. Запорожан 2006
Передмова
Передмова до першого видання
Невідкладні стани, які можуть зустрітись у практиці лікарів найрізноманітніших спеціальностей, тому і мають таку назву, що вимагають негайного, невідкладного лікування. Якщо медична допомога хворому чи потерпілому надана несвоєчасно, його стан прогресивно погіршується і швидко сягає ступеня критичного, а потім — і термінального.
Отже, лікування невідкладних станів дуже часто пов’язане з використанням інтенсивної терапії та реанімації. Вони спрямовані на підтримку і відновлення життєво важливих функцій організму, потребують спеціальних знань і підготовки медичного персоналу, певної, інколи дуже складної апаратури і лікувальних засобів. Такі методи є суттю анестезіології та інтенсивної терапії — відносно нової самостійної галузі медичної науки і практики. Однак представники цієї дисципліни — анестезіологи — не завжди можуть своєчасно з’явитися біля ліжка хворого. Тому лікарі всіх спеціальностей, у практиці яких трапляються невідкладні стани (терапевти, хірурги, акушери-гінекологи, педіатри та ін.) повинні вміти своєчасно розпізнати момент появи критичної ситуації та почати надання ефективної медичної допомоги хворим і потерпілим. Цьому завданню і присвячено даний навчальний посібник.
Автори щиро дякують співробітникам кафедри анестезіології та інтенсивної терапії доцентам М. П. Юзваку, С. О. Іванченко, асистенту Г. Ф. Чорному за допомогу в створенні цього посібника.
Передмова до другого видання
Користуючись широким попитом серед читачів — студентів та інтернів, перше видання навчального посібника, випущене в 2000 році на честь 100-річчя Одеського державного медичного університету, розійшлося дуже швидко, що спонукало нас до другого видання. При цьому, враховуючи швидкий розвиток науки і побажання читачів, у новому виданні зроблено деякі зміни стосовно техніки серцево-легенево-церебральної реанімації, печінкової недостатності тощо. Воно доповнене розділами «Політравма», «Набряк і набухання мозку». В кінці розділів наведена бібліографія останніх років. Виправлені помічені недоліки.
Автори будуть вдячні за зауваження і пропозиції щодо цього видання.
П. М. Чуєв, А. С. Владика