Анатомія людини - Опорні конспекти лекцій - Савчук О.І. 2017
М'язи та фасції живота
План лекції
1. Характеристика м'язів передньої групи м'язів живота.
2. Анатомія бічної та задньої групи.
3. Фасції живота.
4. Топографія передньої стінки живота.
5. Анатомія пахвинний канал.
М'язи живота поділяються на передню, бічну і задню групи. До передньої групи належать прямий та пірамідальний м'язи живота. Прямий м'яз живота починається від мочеподібного відростка грудини і хрящів V і VI ребер. Прикріплюється до лобкової кістки. Функція: згинання тулуба вперед. Пірамідальний м'яз редукованим, він добре розвинений у сумчастих, у людини натягує білу лінію живота. До бічної групи належать зовнішній та внутрішній косі м'язи і поперечний м'яз живота.
Зовнішній косий м'яз живота починається від восьми нижніх ребер. Задні пучки прикріпляються до гребеня клубової кістки, а передні переходять у широкий плоский сухожилок - апоневроз. Нижній край апоневроза скручується, утворюючи пахвину (пупарктову) зв'язку. Вона іде від передньо-верхньої осей клубової кістки до горбика лобкової кістки.
Функція: повороти тулуба в сторони.
Внутрішній косий м’яз живота
Починається від поперекове гру динної фасції гребеня клубової кістки і пахвинної зв'язки. Задні пучки прикріплюються до нижніх ребер, передні переходять в апоневроз. Функція: повороти тулуба в сторони.
Поперечний м’яз живота.
Починається від внутрішньої поверхні шести нижніх ребер, попереково грудної фасції гребеня клубової кістки і пахвинної зв'язки. М'язові пучки йдуть поперечно і переходять в апоневроз.
До задньої групи належить квадратний м'яз попереку.
Квадратний м’яз попереку.
Починається від гребня клубової кістки. Прикріплюється до XII ребра і поперечних відростків поперекових хребців. Функція: нахиляє тулуб в сторони.
Всі м'язи живота беруть участь в утворені стінок черевної порожнини. Під час їх скорочення підвищується внутрішньочеревний тиск, вони утворюють черевний прес, який утримує нутрощі в певному положенні. М'язи черевного преса крім того, допомагають в скороченні кишок , сечового міхура, а у жінок — народження плода під час пологів. Прикріпляючись до ребер ці м'язи беруть участь у диханні.
Фасції живота.
Під шкірою знаходиться зовнішня фасція живота, яка є продовженням зовнішньої фасції грудей. Стінки черевної порожнини з середини покриті очеревинною (серозною оболонкою). Назовні від очеревини знаходиться поперечна фасція.
Топографія передньої стінки живота
Біла лінія живота являє собою щільну світку сухожилкову стрічку, яка тягнеться від мечеподібного відростка грудини до лобкового симфізу. Вона утворюється в наслідок перехресту сухожилкових волокон апоневрозів косих і поперечних м'язів живота.
Проміжки між сухожилковими волокнами білої лінії можуть стати ширшими ніж у нормі (вагітність, післяопераційний період, хвороби (в ліжку довго лежать), піднімання важких речей. Вони стають слабкими місцями передньої черевної стінки, через які під шкіру можуть вминатися нутрощі, тобто, утворюються грижі білої лінії живота.
Майже посередині лінії живота знаходиться пупок - ямка, оточена пупковим кільцем, із рубцевої тканини. У внутрішньоутробному періоді через це кільце проходить пупковий канатик. При певних умовах пупкове кільце може стати місцем утворення пупкових гриж.
Пахвинний канал.
Розташований над медіальною половиною пахвинної зв'язки і має вигляд щілини, через яку чоловіків проходять сім'яний канатик, а у жінок - кругла зв'язка матки. Довжина каналу - близько 5 см. Поверхневе (підшкірне) пахвинне кільце обмежене волокнами пахвинної зв'язки в ділянці її прикріпляється до лобкової кістки. Глибоке пахвинне кільце знаходиться на задній поверхні передньої черевної стінки, на 2 см вище від середини пахвинної зв'язки. Передньою стінкою пахвинного каналу є апоневроз зовнішнього косого м'яза живота; нижнього — жолоб, утворений пахвинною зв'язкою; верхньою — нижній вільний краї внутрішнього косого і поперечного м'язів живота; заднього - поперечна фасція.
Література:
1. Гайда С.П. Анатомія і фізіологія людини. Київ: Вища школа, 1980.
2. Дибенко К.А. Анатомічний українсько - латинське - англійський словник - довідник. Київ : «Довіра» 1997. - 344.
3. Кравчук С. Ю. Анатомія людини. Чернівці: «Поділля», 1998. -том 1.-291 с.
4. Кравчук С. Ю. Анатомія людини. Чернівці : «Поділля», 1998. -том 2. -339 с.
5. Матещук - Вацеба Л. Р. Нормальна анатомія : навчальний посібник. Львів : Поклик сумління, 1997. - 267 с.
6. Иваницкий М. Ф. Анатомия человека, М. : Физкультура й спорт, 1985.-480с.
7. Сапин М. Р., Билич Г. Л. Руководство к практическим занятиям по анатомии человека. М. : Высшая школа. 1989. - 543 с.
8. Синельников Р. Д. Атлас анатомии человека (многотомное издание «Медицина». По системам организма).
9. Большая медицинская энциклопедия. Разделы: Анатомия человека, по системам организма.
10. Анатомія та фізіологія з патологією // За ред. Федонюка Я. І., Білика Л. С., Микули Н. X.. Тернопіль. Укрмедкнига, 2001.