Ортопедія - Олекса А.П. 2006
Професійні захворювання опорно-рухового апарату
Отруєння фосфором
Ураження організму фосфором виникають у робітників при виробництві фосфорної бронзи, отрути для гризунів, горючих сумішей і відомі під назвою фосфоризму. Бувають отруєння фосфорорганічними інсектицидами (тіофос, меркаптофос, карбофос), як гострі, так і хронічні.
Отруєння проявляються розладами центральної нервової системи, шлунково-кишкового тракту та інших систем організму. Неорганічний фосфор бере участь у мінеральному обміні кісток, тому розцінюється як остеотропна речовина, що депонується переважно у кістках, менше в печінці, а частково окислюється. Загальна дія фосфору полягає у порушенні обміну речовин і травлення, жировій дистрофії внутрішніх органів, зменшенні у кістках вапна з виникненням остеонекрозу.
Фосфор потрапляє в організм у вигляді пилу або пари через рот і ніс, де й виникає його максимальна концентрація. Захворювання починається появою загальної слабості, зубного болю, риніту, стоматиту, періодонтиту, припухання ясен, розхитування зубів тощо. Ці симптоми є ознакою загального ураження організму фосфором. З часом виникає "фосфорний некроз" щелепи, носових і клиноподібних кісток, який може захоплювати гайморові пазухи, лобні кістки і навіть основу черепа. Уражаються й інші кістки скелета. Виникає розповсюджений остеосклероз з одночасною підвищеною ламкістю кісток. Переломи кісток виникають без особливих зусиль, за типом патологічних.
Важливою є роль ранньої діагностики професійних отруєнь фосфором. Тоді є змога своєчасно ізолювати робітника від дії шкідливих умов праці, щоб запобігти виникненню важких незворотних патологічних змін в організмі. Усі працівники, які мають контакт, зокрема з червоним і жовтим фосфором, повинні проходити медичний профогляд кожних три місяці.