Ортопедія - Олекса А.П. 2006
Остеохондропатії
Остеохондропатії кісток нижньої кінцівки
Остеохондропатія човноподібної кістки стопи (хвороба Келера І)
Остеохондропатія човноподібної кістки зустрічається дуже рідко, і вперше була описана Келером (Кehlеr) у 1908 році. Як правило, вона буває у дітей віком від трьох до восьми років і втричі частіше у хлопчиків. Трапляються випадки двобічного ураження кісток. Хвороба має повільний перебіг і продовжується протягом двох років.
Хворі скаржаться на появу болю у ділянці проекції човноподібної кістки під час підстрибування і однобічного навантаження. Інколи відчувають біль уночі, після денного перевантаження ніг. При ходінні діти щадять хвору ногу.
При огляді можна виявити незначну припухлість дорсальної поверхні стопи, а при надавлюванні на ділянку човноподібної кістки з'являється біль.
Рентгенологічно у початковій стадії хвороби, як правило, патологічних змін у кістках заплесна не виявляють, але з часом виникає остепороз човноподібної кістки, а потім зменшення її ядра скостеніння зі сплющенням кістки. Рентгенологічно у такому випадку виявляють підвищену щільність кісткової тканини, що вказує на остеонекроз, та її сплющення, що добре видно при порівнянні з рентгенограмою здорової стопи.
Дуже рідко виявляють фрагментацію ущільненої човноподібної кістки (мал. 358), оскільки її поступове сплющення може затушовувати цей процес.
Відтак відбуваються репаративні процеси, і кістка повільно відновлює свою кісткову структуру, але анатомічне сплющення її залишається на все життя.
Мал. 358. Остеохондропатія човноподібної кістки у 6-річного хлопчика.
Лікування хвороби Келера І не відрізняється від лікування остеохондропатій інших локалізацій, але практично важко та й майже неможливо запобігти сплющенню кістки. Певною мірою допомагає розвантаження стопи у гіпсовому чобітку з підбором і добре відмодельованим склепінням. Але тривалий перебіг хвороби не дозволяє довго користуватись гіпсовим чобітком, тому хворим рекомендують носити взуття із супінаторами. Крім цього, їм проводять фізіо-бальнеопроцедури, звільняють від фізичних вправ у школі, забороняють гру у волейбол, баскетбол, теніс, а також танцювати.