Ортопедія - Олекса А.П. 2006

Больові синдроми кінцівок
Невроми стопи

Біль у передньому відділі стопи може бути зумовлений, особливо під час ходіння, міжплесновою невромою Мортона.

Неврома — це потовщення міжплеснового нерва з демієлінізацією нервових волокон і гіпертрофією сполучної тканини. Неврому Мортона вважають нейропатією защемлення, яка найчастіше виникає у третьому міжплесновому проміжку, де медіальний та латеральний підошовні нерви формують спільну гілочку, яка іннервує пальці стопи.

Постійне притискання дистального відділу стопи до твердої поверхні може ушкодити нерв, оскільки він перерозтягується над глибокою поперечною міжплесновою зв'язкою. Нерв натягується і уражується при надмірній пронації стопи під час ходіння чи при певній професійній діяльності.

Хворі скаржаться на біль у ділянці склепіння стопи, який іррадіює у пальці під час ходіння і зменшується або щезає, коли хворий роззується і розітре стопу. Цей біль слід відрізняти від невралгії, при якій характер ний "прострільний" пекучий біль, парестезія, поколювання і оніміння.

Також неврому слід диференціювати з болем уздовж II або III плеснової кістки, який буває при періоститах або стрес-переломі цих кісток ("маршовій стопі"). При стрес-переломі характерним є біль під час натискування на діафіз ураженої плеснової кістки, а ураження діафіза уточнюють рентгенологічно.

Біль, який виникає при рухах у суглобах пальця, вказує на артроз або артрит (найчастіше при halux valgus, подагрі тощо).

Якщо під час натискування над головкою плеснової кістки виникає біль, то він, ймовірно, спричинений бурситом.

Якщо під час обстеження біль виникає у проміжку між третім і четвертим пальцями точно позаду пальцевої перетинки, найвірогідніше, що це невринома. Біль не виникає безпосередньо під головкою плеснової кістки. "Потріскування Мальдерса" може виникати тоді, коли набряклий нерв защемлюється між головками кісток плесна.

Із наведених даних видно, що діагноз невроми у більшості випадків можна встановити клінічно і підтвердити його магнітно-резонансною томографією.

Лікування невроми стопи може бути консервативним і оперативним. Консервативне лікування включає призначення хворому широкої підкладки у взуття, щоб зменшити навантаження на ділянку невроми або ортопедичне взуття, проведення блокад із новокаїном, кеналогом-40 і антибіотиками, які діють обезболююче і протизапально. Якщо консервативне лікування не допомагає, а діагноз невриноми точно встановлений, необхідна операція — видалення невроми.

Біль у стопі може виникати при вальгу- сному відхиленні першого пальця, хворобі Дойчлендера, подагрі та інших артритах, що описано в окремих розділах.