Анатомія людини - Зиновій Мірчук, Марина Мірчук 2007

Апарат руху і опори

Скелет. Скелет людини складається з 233 кісток. Розрізняють вісьовий скелет (череп, хребтовий стовп, грудна клітка) і додатковий, який представлений кістками верхніх та нижніх кінцівок.

Він виконує функції опори, руху і захисту внутрішніх органів. Опорна функція скелета полягає в тому, що він підтримує м'які тканини, які кріпляться до нього, утворює стінки порожнин, у яких знаходяться внутрішні органи, надає тілу відповідної форми і положення в просторі. Функція руху скелета зумовлена тим, що в результаті взаємодії кісток і м'язів тіло переміщається. При скороченні, прикріплених до кісток м'язів, кістки відіграють роль важелів. Формуючи порожнини (черепну, грудну, черевну, тазову та ін.), кістки і м’язи захищають внутрішні органи від пошкоджень та інших впливів навколишнього середовища.

Класифікація. В основу класифікації кісток покладено форму, структуру та функції. Залежно від форми розрізняють трубчасті, губчасті, плоскі, змішані та повітроносні кістки. Трубчасті і губчасті кістки поділяють на довгі та короткі. До довгих трубчастих кісток належать плечова, кістки передпліччя, стегнова, кістки гомілки; до коротких - фаланги пальців тощо. Довгі губчасті кістки: ребра, грудина, ключиця; короткі: кістки зап'ястка, заплесна, хребці, сесамоподібні кістки.

До носких кісток належать покривні кістки черепа (луска лобової кістки, тім'яна, скроневі кістки) і кістки поясів кінцівок (лопатки, тазові кістки). Повітроносні кістки (верхня шелепа, клиноподібна, решітчаста, лобова) мають повітроносні порожнини (пазухи), вистелені слизовою оболонкою. Змішані кістки складаються з частин, що мають різну будову та форму. Наприклад, тіло хребця за формою і будовою належить до губчастих кісток, дуга і відростки - до плоских.

За іншою класифікацією, кістки скелета поділяють на парні та непарні. Непарні кістки завжди лежать по середній площині скелета, а парні розміщуються по боках від неї на деякій відстані.