Статеві хвороби - І. І. Мавров 2005
Контрацепція
Контрацепція в чоловіків
До недавнього часу контрацепція вважалася справою виключно жінок. Однак світовий досвід показує, що чоловіча контрацепція давно вже стала використовуватися при плануванні сім’ї не тільки в країнах, де демографічні проблеми стоять особливо гостро, але й у високорозвинених країнах Заходу.
Протизаплідні засоби, що механічно запобігають проникненню сперми в піхву, відносять до основних методів контрацепції в чоловіків. До них належать, насамперед, презерватив (кондом) - чохол з тонкої гуми, що надягається на статевий член на час коїтусу. Незважаючи на простоту і доступність застосування, недоліком кондомів є те, що вони спотворюють відчуття партнерів під час статевого акту. Використання презервативів останнім часом значно зросло завдяки їхній нешкідливості і досить високій ефективності. Презервативи сьогодні використовуються не тільки як механічний протизаплідний засіб, але і з метою профілактики зараження хворобами, що передаються статевим шляхом, зокрема СНІДом.
Є різні способи регуляції чоловічої фертильності. Наприклад, гормональна, коли пригнічення чоловічої фертильності здійснюється гормональними препаратами (естрогенами, андрогенами, антиандрогенами, прогестинами), що порушують сперматогенез. Більш перспективне використання негормональних хімічних сполук, що діють на процес дозрівання сперми. З цією метою застосовують L-хлоргілін, S-енантіомер, 6-хлор-6-діоксигексозу, салазосульфапіридин та ін., а також препарати рослинного походження (госсипол, глікозид TW та ін.).
Іноді з метою контрацепції в чоловіків вдаються до статевої стерилізації - двостороннього перетину і лігування сім’явивідної протоки. Здійснюється за медичними показаннями і тільки за згодою пацієнта. У ряді випадків (повторний шлюб, смерть дитини й ін.) вона не прийнятна через інвазивність і складність відновлення прохідності сім’явивідної протоки. Нині розроблена менш інвазивна зворотна методика - ін’єкційна вазоклюзія хімічними агентами.