ПІДРУЧНИК ДИТЯЧА ГІНЕКОЛОГІЯ - 2013

Розділ 4. МЕТОДИ ОБСТЕЖЕННЯ В ДИТЯЧІЙ ГІНЕКОЛОГІЇ

ЛАБОРАТОРНІ МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ В ДИТЯЧІЙ ГІНЕКОЛОГІЇ

Бактеріоскопічне дослідження виділень зі статевих шляхів проводиться після огляду статевих органів. Дослідження виділень з піхви проводять у всіх дівчат, що обстежуються, виділень із суміжних органів (уретри, прямої кишки) — залежно від характеру захворювання (гонорея, трихомоніаз). Матеріал беруть жолобкуватим зондом, ложкою Фолькмана або гумовим катетером. Перед уведенням інструмента ватною кулькою, змоченою теплим фізіологічним розчином, протирають вхід у піхву, зовнішній отвір уретри та ділянку відхідника. Інструменти для взяття матеріалу вводять в уретру на глибину 0,5 см, у пряму кишку — на 2-3 см, а у піхву, по можливості, — до заднього склепіння. Результати дослідження слід оцінювати з урахуванням віку дівчинки.

Для виявлення збудника, крім бактеріоскопічного дослідження виділень з піхви, уретри, прямої кишки, матеріал засівають на середовища, що дозволяє виділити культуру збудника та визначити чутливість його до антибіотиків.

Тести функціональної діагностики використовують у дівчат з ювенільними кровотечами, при патології періоду статевого дозрівання та підозрі на гормонально-активні пухлини яєчників. До цитологічних методів діагностики належать: цитологічне дослідження виділень з піхви з підрахунком вагінальної формули та каріопікнотичного індексу, симптом «зіниці», «симптом папороті», вимірювання ректальної температури, визначення рівня гормонів у крові.

Термографія не втратила діагностичної цінності для визначення запальних процесів внутрішніх статевих органів, вона дозволяє з достатньо високою точністю підтвердити наявність запального процесу геніталій.

Обстеження дівчат з гінекологічними захворюваннями відрізняється від обстеження дорослих спеціальною методикою обстеження статевих органів і підходом до хворої дитини, проведенням загальних методів обстеження.

Оскільки більшість дітей, особливо тих, що вперше звертаються до лікаря-гінеколога, відчувають тривогу, незручність, страх у зв’язку з обстеженням, забезпечити повноцінне обстеження дитячий гінеколог повинен ще до початку обстеження: встановити контакт, заспокоїти, викликати довіру дівчинки. Попередню бесіду з матір’ю краще проводити за відсутності дитини. Доцільно дати матері можливість розповісти про розвиток захворювання своєї дочки, після чого поставити необхідні додаткові запитання.