ПРАКТИКУМ З ГІСТОЛОГІЇ, ЦИТОЛОГІЇ ТА ЕМБРІОЛОГІЇ - 2016

Розділ 4. ТКАНИНИ

Препарат 52. Розвиток кістки на місці хряща.

Забарвлення: гематоксилін і еозин.

Збільшення: х80.

Неозброєним оком на препараті розрізняють контури майбутньої довгої трубчастої кістки: її кінці - епіфізи і тіло - діафіз.

Розглядаємо об'єкт, починаючи з діафіза. У центральній частині діафіза відбувається процес навколохрящового скостеніння - тут утворюється навколохрящова кісткова манжетка (1). Вона має вигляд витягнутої вздовж діафіза ділянки рожевого кольору з вкрапленими в неї ядрами остеобластів і остеоцитів фіолетового кольору. У місцях збереженого хряща бачимо хондроцити на блакитному тлі. Між ними розташовуються порожнини резорбції хряща (2), при злитті яких у подальшому утворюється кістково- мозкова порожнина.

У метафізі (перехід діафіза в епіфіз) найближчою до діафіза є зона резорбції хряща і утворення незрілої кісткової тканини (3). Далі розрізняємо зону пухирчастих клітин (4) і зону стовпчастого хряща (5). В останній хондроцити розмножуються, розташовуються стовпчиками (за її рахунок кістка росте в довжину). Найближча до епіфіза - це зона незміненого хряща (6).

В епіфізі міститься гіаліновий хрящ типової будови. При вростанні в нього кровоносних судин утворюється епіфізарний центр окостеніння - енхондральна кістка.

Препарат 52. Розвиток кістки на місці хряща.