ПРАКТИКУМ З ГІСТОЛОГІЇ, ЦИТОЛОГІЇ ТА ЕМБРІОЛОГІЇ - 2016

Розділ 5. СПЕЦІАЛЬНА ГІСТОЛОГІЯ

Шкіра та її похідні

Препарат 118. Шкіра волосистої частини голови людини.

Забарвлення: гематоксилін і еозин.

Збільшення: х80.

Препарат являє собою вертикальний зріз шкіри волосистої частини голови.

При малому збільшенні знаходимо шари шкіри - епідерміс (1), сосочковий (2) і сітчастий (3) дерми. Товщина епідерміса значно менша від такої на шкірі пальця. Сосочковий шар виражений слабше, сітчастий шар є найширшим і утворений щільною неоформленою сполучною тканиною.

Довге волосся (4), представлене на препараті, має стрижень (ділянка над поверхнею шкіри) і корінь (ділянка, занурена в епідерміс і дерму). Стрижень побудований із кіркової речовини і кутикули, корінь - із мозкової i кіркової речовини та кутикули. Корінь у глибині шкіри розширюється і утворює волосяну цибулину (5), розташовану на межі сітчастого шару дерми і гіподерми. Із глибини в корінь вростає пухка сполучна тканина і утворює дермальний сосочок волоса (6). Волосяна цибулина, як це видно на окремому малюнку, оточена внутрішньою кореневою епітеліальною піхвою (7), зовнішньою кореневою епітеліальною піхвою (8) і дермальною кореневою піхвою, або волокнистою піхвою (волосяною сумкою) (9). Остання - це сполучна тканина з внутрішніми, орієнтованими циркулярно, і зовнішніми, орієнтованими поздовжньо, волокнами. У волокнисту піхву вплітаються гладкі міоцити - м'яз, піднімач волоса (10).

Біля коренів волосин розташовуються сальні залози (11). їхні короткі вивідні протоки відкриваються в просвіт кореневої піхви на рівні її верхньої третини.

Препарат 118. Шкіра волосистої частини голови людини.