ЦИТОЛОГІЯ, ГІСТОЛОГІЯ, ЕМБРІОЛОГІЯ - 2008

Розділ 4. СПЕЦІАЛЬНА ГІСТОЛОГІЯ

4.7 Органи дихання

4.7.2 Особливості гістологічної будови легень птахів

У птахів реберна поверхня легень не має плеври і проникає між ребрами, де зростається з їх окістям. Головні бронхи розгалужуються на бронхи першого порядку.

Бронхи першого порядку не мають хрящів, утворюють ампулоподібні розширення, потім звужуються і, під назвою мезобронха, пронизують легеню і досягають черевного повітроносного мішка. Від бронха першого порядку відходять бронхи другого порядку. Останні розгалужуються і утворюють парабронхи. Парабронхи є останньою ланкою повітроносних шляхів. Разом з системою повітроносних капілярів, що від них відгалужуються, вони утворюють частки легень. Останні одна від другої відокремлені прошарками сполучної тканини, у якій проходять судини та нерви.

Слизова оболонка бронхів покрита багаторядним миготливим епітелієм, серед якого знаходяться келихоподібні клітини. Власна пластинка містить слизові залози, сітку еластичних волокон і пучки міоцитів. У парабронхах епітелій стає однорядним кубічним чи плоским, під ним знаходяться: тонкий шар пухкої сполучної тканини, еластичні волокна і пучки міоцитів.

Стінка парабронхів утворює заглибини — переддвір'я, від них відходять повітроносні капіляри. Стінка їх складається з плоского епітелію, внутрішня поверхня якого покрита осміофільною плівкою товщиною 10-15 нм, вона запобігає здавлюванню повітроносних капілярів. Між епітелієм повітроносних капілярів та ендотелієм кровоносних капілярів знаходиться базальна мембрана. Цей бар'єр розділяє повітря і кров, товщина його не перевищує 1 мкм, що дає змогу кисню та вуглекислоті дифузно проникати по градієнту концентрації із одних капілярів в інші.

Стінка повітроносних мішків складається із слизової оболонки з пучками міоцитів, еластичних волокон, їх внутрішня оболонка покрита призматичним епітелієм. Зовні мішки, залежно від їх розміщення, покриті серозною оболонкою чи адвентицією (рис. 138).

Рис. 138. Схема гістологічної будови легені у птахів:

1-парабронх; 2-повітроносні капіляри; 3-кровоносні капіляри; 4-парабронхіальний сегмент.