ЦИТОЛОГІЯ, ГІСТОЛОГІЯ, ЕМБРІОЛОГІЯ - 2008

Розділ 4. СПЕЦІАЛЬНА ГІСТОЛОГІЯ

4.6 Шкіра та її похідні

4.6.2 Рогові утворення шкіряного покриву

До них належать ділянки шкіри, в яких епідерміс утворює роговий шар, з своєрідними структурами: трубчастими, листочкоподібними тощо.

Такими похідними шкіри є: роги, м'якуші і пальцеві утворення: копита, ратиці, кігті та нігті.

Ріг - у порожнисторогих (жуйні) утворює роговий відросток лобової кістки. На ньому розрізняють: корінь, тіло і верхівку.

Ріг утворений основою шкіри і епідермісом. Основу шкіри в ділянці кореня вкриває ростковий шар епідермісу, який продукує трубчастий ріг і утворює роговий чохол.

У цільнорогих (олені, жирафи) ріг являє собою суцільний кістковий утвір, який періодично відпадає.

М’якуш - це потовщення шкіри багате на еластичну сполучну тканину з жировими прошарками, і містить багато чутливих, нервових закінчень.

Кожний м’якуш утворений з: епідермісу, власне шкіри та підшкіряної основи.

Розрізняють - зап’ястковий, п’ястковий, заплисневий і пальцевий м’якуші. Зап’ясткові м’якуші є у собак та коней (каштан). У коня він має вигляд острогів, обмежених волоссям щітки. У собак цей м’якуш має вигляд подушечки. Пальцевий м’якуш є у всіх тварин. З підшкіряної основи м’якуша у коня розвивається парний хрящ, який бере участь в амортизації копита. Пальцевий м’якуш у коня називається стрічкою копита.

Копито — є гомологічним органом кігтя і нігтя.

Разом з пальцевим м’якушем воно забезпечує опору на землю та амортизацію.

На копиті розрізняють чотири ділянки: облямівку, вінець, стінку та підошву.

Гістологічна будова копита має свої особливості у кожній із його частин. Так, копитна облямівка в своєму складі має епідерміс, основу шкіри та підшкірний шар. Епідерміс складається з базального, зернистого та зроговілого шарів, останній на копитній стінці формує глазур. За рахунок сосочкового шару шкіри формуються сосочки, що спрямовані вниз. Підшкірний шар слабо розвинений.

Епідерміс копитного вінця містить базальний, зернистий і роговий шари; за рахунок останнього утворюється трубчастий ріг стінки. Сосочковий шар дерми перетворюється у довгі сосочки, спрямовані вниз. В сітчастому шарі шкіри є багато судин і нервів. Підшкірний шар разом з сітчастим утворює копитний вінець.

У копитній стінці епідерміс продукує ріг у вигляді листочків; він бере участь в утворенні білої лінії.

Основа шкіри копитної стінки замість сосочкового шару має листочковий. Поверхня кожного листочка листочкового шару основи шкіри копитної стінки містить з обох боків вторинні листочки. Сітчастий шар основи шкіри не має підшкірного шару й зростається з окістям копитної кістки. Основа шкіри копитної стінки багата на судини та нерви.

Копитна підошва та стрілка складаються з міцного трубчастого рогового шару. Внутрішня поверхня сітчастого шару основи шкіри утворює періостальний шар, що сприяє зчепленню основи шкіри копитної підошви з копитною кісткою.

Ратиці рогатої худоби та свині за своєю будовою подібні до копит коня, розділені пополам, однак не мають вторинних листочків. Подушка м'якишів утворена жировою та еластичною тканинами.

Кігті - властиві хижакам та гризунам. Вони функціонують, як орган нападу, захисту та переміщення по деревах.

Кіготь складається з; кісткового валика з кігтьовою борозною, вінця, стінки та підошви. Підшкірна основа є лише в основі кігтьового вали

ка. Кігтьовий валик є перехідною ділянкою зі шкіри в кіготь і формує кігтьову борозну.

Ніготь - це видозмінений кіготь властивий приматам. Ніготь відрізняється від кігтя більш плоскою нігтьовою стінкою. Нігтьовий валик і борозна виражені слабо, а підошви майже немає.