ЦИТОЛОГІЯ, ГІСТОЛОГІЯ, ЕМБРІОЛОГІЯ - 2008

Розділ 2. ЕМБРІОЛОГІЯ

2.10 Стадії внутрішньоутробного розвитку ссавців

В роботі лікаря ветеринарної медицини знання стадій у розвитку тварин має прикладне значення. Тривалість ембріогенезу у різних сільськогосподарських ссавців різна. Вона зумовлена видовими особливостями, зрілістю новонароджених та іншими факторами.

В акушерській практиці внутрішньоутробний розвиток поділяють па три періоди: зародковий (ембріональний), передплідний та плідний. Найкраще періодизація у внутрішньоутробному розвитку виражена у великої рогатої худоби (за Шмідтом Г.А.).

Зародковий ембріональний період характеризується такими стадіями:

1. 1-7 доба — стадія дроблення. Зародок ще не одержує із зовні поживних речовин. Джерелом живлення його є продукти безкисневого розщеплення речовин, що містить яйцеклітина.

2. 8-19 доба — живлення та дихання за допомогою трофобласта. Утворюється зародковий міхур, який швидко розростається. З'являються зародкові диск та листки й осьові органи. Починається розвиток жовткового міхура та амніона.

3. 20-23 доба — живлення і дихання за допомогою судин жовткового міхура. Формується травний канал, з'являється алантоїс. Розвивається первинна нирка.

4. 24-34 доба — живлення та дихання за допомогою судин алантоїса, який разом з трофобластом (хоріоном) утворює примітивну плаценту. В кінці цієї стадії будова плаценти ускладнюється, з'являються слабо розвинені котиледони — овальні потовщення, що виникли з найдовших ворсинок хоріона, які вступають у тісний зв'язок з слизовою оболонкою матки. Ріст зародка помітно прискорюється. Формуються усі інші органи тіла.

Передплідний період

5). 35-50 доба — ранній передплідний період, що характеризується збільшенням кількості котиледонів, формуються молочна залоза, хрящовий скелет.

6. 50-60 доба — пізній передплідний період. Для нього характерні: окостеніння хряща, поява ознак статі.

Плідний період

7. 61-120 доба — ранній плідний період. Розвинені плідний міхур і плацента, чітко виражені видові та породні ознаки.

8. 5-9 міс — пізній плідний період. Продовжується подальший ріст в основному вже сформованого плода.