Фізіологія рослин - конспект лекцій - О. М. Тарнопільська 2019

4. Фотосинтез
4.12 Значення фотосинтезувальних організмів для біосфери

Виокремлюють п’ять головних аспектів планетарної ролі фотосинтезувальних організмів.

Накопичення органічної маси. У процесі фотосинтезу наземні рослини утворюють до 170 млрд тон, а рослини світового океану - до 70 млрд тон біомаси в рік у перерахунку на суху речовину, що використовується гетеротрофними організмами.

Забезпечення сталості вмісту СО2 в повітрі. Зв’язування СО2 у процесі фотосинтезу значною мірою компенсує його виділення внаслідок інших процесів (дихання, бродіння, діяльність вулканів, виробнича діяльність людства).

Перешкода розвитку парникового ефекту. Частина сонячного світла відбивається від поверхні Землі у вигляді теплових інфрачервоних променів. СО2 поглинає інфрачервоне випромінювання й у такий спосіб зберігає тепло на Землі. Підвищення вмісту СО2 в атмосфері може сприяти збільшенню температури, тобто створювати парниковий ефект. Це призведе до затоплення прибережних зон унаслідок підняття рівня світового океану внаслідок танення льодовиків у горах і на полюсах. Однак високий вміст СО2 у повітрі активує фотосинтез, і тому концентрація СО2 у повітрі знову зменшиться.

Накопичення кисню в атмосфері. Спочатку в атмосфері Землі кисню було дуже мало. Нині його вміст становить 21 % за обсягом повітря. Цей кисень, переважно, є продуктом фотосинтезу. Щорічно рослини та інші фотосинтезувальні організми постачають в атмосферу приблизно 120 млрд тон кисню.

Озоновий екран. Озон (О3) утворюється внаслідок фотодисоціації молекул кисню під дією сонячної радіації на висоті близько 25 км. Озон затримує велику частину ультрафіолетових променів, згубних для всього живого.