Фізіологія рослин - конспект лекцій - О. М. Тарнопільська 2019

2. Структурні компоненти рослинної клітини
2.8 Біохімічний склад рослинного організму

На підставі численних досліджень у рослинах виявлені різноманітні органічні сполуки. У протоплазмі рослин вміст води становить 75-90 %. Клітинний сік вакуолі містить до 98 % води. Структурною основою протоплазми рослин є білкові речовини та їхні сполуки. На їхню частку припадає 2/3 сухих речовин. Багато білків протоплазми зв’язані з іншими органічними сполуками, утворюючи ліпопротеїди, нуклеопротеїди, глюкопротеїди, хромопротеїди. Близько 1/5 складають сухі речовини (ліпіди, фосфатиди, рослинні стероли).

Згідно із сучасними даними, за хімічним складом органоїди між собою дуже відрізняються. Так, в ізольованих ядрах рослинних клітин міститься 7580 % білків від сухої маси. У ядрах міститься близько 14 % ДНК і 10 % РНК.

Мітохондріям властиві низький вміст нуклеїнових кислот, приблизно 0,5 % від сухої речовини й високий вміст ліпідів (25-30 %). Вміст білків у цих органоїдах становить 35-40 %. Ще багатші на ліпіди пластиди (до 40 % від сухої маси); у пластидах міститься близько 50 % білків і 5 % нуклеїнових кислот.

Рибосоми за хімічним складом становлять нуклеопротеїд, у якому на білок і РНК припадає приблизно 50 %.

Оболонка рослинної клітини складається переважно з вуглеводів.

Дані елементарного аналізу хімічного складу рослин показали, що головними їхніми елементами є вуглець, кисень, водень і азот. Склад сухої речовини рослин, без диференціації за окремими органами, у середньому такий: С - 45 %, О - 42 %, Н - 6,5 %, N - 1,5 %, зола - 5 %.