Фізіологія рослин - Мусієнко М.М. 2001

Хімічний та молекулярний склад, структура і функції рослинної клітини
Апарат гольджі

Серед структур цитоплазми мембранної природи велике значення має апарат Гольджі — багатоярусна система плоских порожнистих дископодібних цистерн (диктіосом), які до периферії потовщуються і утворюють трубчасті відростки. Цей термін вживають для визначення всіх диктіосом або мембранних тілець Гольджі в клітині. Звичайно, в диктіосомі міститься кілька (4-8) мембранних плоских мішечків або цистерн, між якими розташовується гіалоплазма (рис. 13).

Диктіосоми, як мембранні комплекси, мають полярну структуру. Діаметр диктіосом 0,2-1,5 мкм, а їхня сукупність у деяких рослинних клітин досягає декількох тисяч. Від їхніх країв відшнуровуються чисельні пухирці. Причому, цистерни можуть утворювати пухирці лише на одній стороні стопки, на секреторній, і з цієї сторони в процесі утворення пухирців цистерни поступово зникають. На іншій стороні (регенеративній) утворюються нові цистерни.

При формуванні клітинної стінки, після завершення поділу ядра, пухирці Гольджі збираються на новій межі клітини і зливаючись, утворюють зачаткову клітинну стінку — серединну пластинку.

В диктіосоми надходять і протеїни, синтезовані на рибосомах ендоплазматичного ретикулуму. Вміст пухирців (геміцелюлози, глікопротеїни, гліколіпіди) слугує матеріалом для формування зачаткової стінки, а мембрана пухирців разом з ділянками ендоплазматичного ретикулуму перетворюється в плазмалему дочірніх клітин. Це один з прикладів динамічності мембран.

Рис. 13. Модель просторового зображення апарата Гольджі: 1 — плоскі мембранні структури , 2 — сітчаста структура мембранних порожнин, 3 — пухирчасті відростки

Функцією диктіосом є також утворення і виділення різноманітних секретів (слизи, ефірні масла, клейка рідина комахоїдних рослин тощо). Ймовірно, при формуванні нових цистерн на регенеративній стороні відбувається синтез секрету, а при відшнуровуванні пухирців на секреторній стороні він виділяється.

Утворюються диктіосоми шляхом поділу і новоутворення. При поділі їх цистерни розходяться не синхронно з поділом ядра. В новоутворенні диктіосом бере участь ендоплазматичний ретикулум.

Отже, комплекс апарату Гольджі виконує постачальну роль в евкаріотичній клітині. Основна його функція — перенесення різних речовин та хімічна модифікація їх. Він збирає, модифікує, упаковує і постачає молекули, синтезовані в одних компартментах клітини, до тих, де вони використовуються.