Фізіологія рослин - Мусієнко М.М. 2001

Рухи рослин
Внутрішньоклітинні рухи

Цитоплазма, за винятком незначного зовнішнього шару — ектоплазми, перебуває в стані постійного руху, як і деякі її компоненти, зокрема хлоропласти. На зміну умов навколишнього середовища клітина реагує зміною швидкості руху. Припускають, що рушійною силою в циклозі виступає взаємодія активних мікрофіламентів з мікротрубочками ектоплазми. Циклоз потребує витрат енергії АТФ та присутності іонів Са2+ в певних концентраціях. Швидкість руху цитоплазми у різних клітин від 2 до 50 мкм/с.

Циклоз забезпечує і рух органел клітини, хоча, наприклад, хлоропласти здатні переміщуватись самостійно. Світловий рецептор, який індукує рух хлоропластів, знаходиться в периферійній частині цитоплазми. Синє світло активне, а довгохвильове неактивне, тому в ролі фоторецептора виступають флавіни або флавопротеїди. Характер участі в цих процесах хлорофілів повністю не з’ясовано.

Хлоропласти з’єднані з пучками цитоплазматичних мікрофіламентів через міозин, головки молекул якого взаємодіють з філаментами актину. Рух хлоропластів виникає при взаємодії актину та міозину (рис. 209). Пересування хлоропластів стимулюється також деякими хімічними факторами: СО2, цукрами, органічними кислотами тощо.

Рис. 209. Схема механізму, який забезпечує рух хлоропластів у клітині

Рослини-бомбардири. У деяких рослин спостерігаються рухи, які служать для поширення насіння, спор, пилку. Наприклад, відомі всім види розрив-трави (Impatiens L.) мають плоди, які швидко розтріскуються при дотику. Плід її складений з п’яти плодолистків. Коли вони дозрівають, шар крупних клітин, який розташований безпосередньо під шкіркою, сильно набрякає і зберігає тургор. Одночасно послаблюється зв’язок між плодолистками по лінії їх зчленування

Рис. 210. Визрівший плід скаженого огірка на поздовжньому розрізі (а) та в момент викидання м’якуша плоду з насінням (б)

завдяки розпаданню пектинових речовин, які склеюють клітини одну з іншою. Легкий дотик до плоду розрив-трави порушує зв’язок між плодолистками, вони швидко закручуються всередину і з силою розкидають прикріплене до них насіння. У скаженого огірка (Ecballium elaterium) аналогічно поширюється насіння через розбризкування (рис. 210).

Аналогічні рухи характерні для спорангіїв аскоміцет.