Фізіологія рослин - Мусієнко М.М. 2001

Фізіологія розмноження рослин
Життєвий цикл різних росдцн, зв’язок його з процесами цвітіння

Тривалість життя різних рослин неоднакова. Одні рослини живуть короткий період, кілька тижнів, місяців, рік. Поряд з цим існує багато трав’янистих і дерев’янистих рослин з тривалим періодом життя (по кілька сотень, а мамонтове дерево навіть кілька тисяч років). Однак, незважаючи на таку різницю у тривалості життя, у них є загальна властивість, пов’язана з особливостями їх розвитку, — це формування спочатку вегетативних органів — листків, стебла, коренів, а потім органів плодоношення. У різних рослин ріст охоплює різний період, так само як і органи плодоношення у різних рослин утворюються по різному. У зв’язку з цим рослини поділяють на монокарпічні та полікарпічні.

Першу групу становлять рослини, які протягом життя, незалежно від його тривалості, зацвітають лише один раз і відразу після цвітіння та плодоношення гинуть. Ця група рослин дуже різноманітна й охоплює як однорічні, так і багаторічні рослини. Сюди належать:

·ефемери (період їхнього росту і розвитку становить кілька тижнів); однорічні рослини (протягом одного вегетаційного періоду вони утворюють вегетативні органи, репродуктивні, забезпечують плодоношення та дозрівання насіння);

·дворічні рослини (їх життєвий цикл охоплює два вегетаційних періоди — цибуля, буряк, морква та інші);

·багаторічні рослини (характеризуються тривалим періодом росту (від 8 до 50 років), зацвітають на певному році життя, а потім гинуть).

Другу групу багаторічних становлять рослини, які протягом життя цвітуть багаторазово, інколи можуть зацвітати протягом одного року два-три рази, якщо їх скошувати, як це властиво для деяких трав. Сюди належать рослини, які зацвітають на 1-й рік життя (тимофіївка, люцерна), на 2-й (багаторічний люпин), на 3-й (ягідники), на 8-12-й рік після щеплення, наприклад груша, яблуня, нарешті на 25-30-й рік життя (клен, дуб тощо).

Плодові рослини плодоносять залежно від підщеп. На карликових підщепах усі сорти зацвітають і плодоносять раніше. Груші та яблуні цвітуть пізніше, ніж кісточкові породи. Друга група рослин характеризується тим, що вегетативний ріст у них поповнюється щороку.

Слід запам’ятати, що згадані групи рослин не охоплюють всієї тієї різноманітності, яка властива рослинному світу.

Так, у сільськогосподарському виробництві широко користуються поділом рослин за типом розвитку на ярі, що дають врожай при весняній сівбі, озимі, які висівають восени, та дворучки, здатні плодоносити як при осінній, так і при весняній сівбі.

В рослинництві прийнято виділяти фенологічні фази, в які формуються певні морфологічні структури. Так, у хлібних злаків розрізняють появу сходів, кущіння, вихід в трубку, колосіння, цвітіння та фази розвитку зернівки — молочна, воскова, повна стиглість.

·однорічних дводольних рослин виділяють, як правило, сходи, появу першої пари листочків, галуження стебла, появу суцвіть, бутонізація, цвітіння, утворення плодів і насіння, фази їх різної стиглості.

В онтогенезі монокарпічних рослин виділяють період вегетативного та генеративного (репродуктивного) розвитку, який включає формування суцвіть, квіток,, плодів, та період їх дозрівання.