Біофізика і біомеханіка - В. С. Антонюк - 2012
Розділ 4. БІОФІЗИКА СКЛАДНИХ БІОЛОГІЧНИХ СИСТЕМ
4.1.Математичне моделювання складних біологічних систем
4.1.3.Фармакокінетична модель
Для опису кінетики зміни концентрації введеного в організм лікарського препарату пропонується так звана фармакокінетична модель (рис. 4.3).
Рис. 4.3. Фармакокінетичні моделі для різних способів уведення лікарського препарату: однократне (а), безперервне (б) і комбіноване (в) та графіки, які відповідають часовій залежності концентрації лікарського препарату в організмі
Основні припущення:
1) не розглядати систему органів, через які послідовно проходять ліки; вилучити багатостадійність процесів уведення, перенесення, виведення лікарської речовини;
2) не враховувати молекулярні механізми процесів;
3) процеси введення і виведення звести до їх швидкості; розглядати закони зміни концентрації ліків c(t) за різних способів уведення ліків.
Перший спосіб. Однократне введення лікарського препарату - ін’єкція. Швидкість зміни маси лікарської речовини в організмі dm/dt
дорівнює швидкості його виведення
Концентрація лікарського препарату в організмі (наприклад, у крові):де V- об’єм крові, с0 - початкова концентрація ліків у крові.
Концентрація лікарського препарату в крові безперервно знижуватиметься за експоненціальним законом. Таким чином, однократним уведенням ліків не вдається підтримувати в крові її постійну концентрацію.
Другий спосіб. Безперервне введення препарату з постійною швидкістю - інфузія (пацієнту поставили крапельницю). Зміну маси лікарського препарату в організмі dm/dtвизначають не тільки за швидкістю його видалення Р, але й за швидкістю введення Q - кількістю лікарської речовини, що вводиться в організм за одиницю часу:
Концентрація ліків у крові
У початковий момент часу, якщо t = 0, то с = 0.
Підбиранням швидкості введення ліків Q = kV = соnst можна домогтися того, що через деякий час установиться оптимальна концентрація сonst, яка потрібна для терапевтичного ефекту. За безперервного способу введення ліків вдається досягти заданого результату c = сonst тільки через деякий час.
Третій спосіб. Поєднання безперервного введення лікарського препарату (другий спосіб) з уведенням дози навантаження (перший спосіб).
При цьому фармакокінетична модель набуде вигляду:
Тут стала концентрації с = const установлюється миттєво.
Таким чином, фармакокінетична модель дозволяє в межах наведених припущень знайти закон зміни концентрації препарату в часі за різних способів його введення в організм, розрахувати оптимальне співвідношення між параметрами введення і виведення препарату для забезпечення необхідного терапевтичного ефекту.